Problemom ze wzrokiem można łatwo zapobiec przez higienę i regularne badanie wzroku. Okulistka Agnieszka Mielnik-Mierzwińska w rozmowie z RMF FM uspokaja też, że nie każde problemy z oczami są oznakiem poważnej choroby. Specjalistka wyjaśnia, czego objawem może być opadająca powieka czy pęknięte naczynko w oku.
Okulistę powinniśmy odwiedzać co dwa lata, pod warunkiem, że mamy zdrowe oczy i nie obserwujemy żadnych dolegliwości. Natomiast od 60 r.ż. badać wzrok należy co rok.
Dla naszego wzroku niebezpieczna jest zwłaszcza cukrzyca. Powoduje wiele zmian, które mogą doprowadzić nawet do ślepoty. Także nadciśnienie tętnicze niszczy siatkówkę oka. Wczesna diagnostyka i leczenie (np. zabiegi laserowe) mogą wówczas uratować wzrok.
Codzienna higiena oczu
W aptekach można dostać specjalne chusteczki, które służą do mycia okolicy oka. Mycie pod kranem, nie zawsze jest bezpieczne.
Jeśli ktoś nosi soczewki kontaktowe, nie zalecałabym myć oczu wodą z kranu, dlatego, że soczewki powodują mikrouszkodzenia rogówki, a taka woda zawiera pewne patogeny odpowiadające za zapalenie rogówki. Są bardzo niebezpieczne, kończą się nawet czasem przeszczepem rogówki - przestrzega lek. Agnieszka Mielnik-Mierzwińska - specjalista chorób oczu z klinicznego oddziału okulistycznego 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.
Ponadto, nie używajmy cudzych ręczników, ponieważ w rzęsach żyją pewne pasożyty (np. nużeniec).
Oczywiście nie można zapominać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, zwłaszcza, że obecnie jest coraz więcej słonecznych dni. Pamiętajmy, by kupować je tylko w salonach optycznych i upewnić się, czy mają certyfikat odpowiednich filtrów.
POSŁUCHAJ ROZMOWY EWY KWAŚNY Z OKULISTKĄ AGNIESZKĄ MIELNIK-MIERZWIŃSKĄ
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Pęknięte naczynko w oku. Czy to groźne?
Wzrost ciśnienia tętniczego może spowodować pęknięcie naczynek w oku. Tworzy się wtedy tzw. wylew podspojówkowy. Zwykle nie jest to jednak groźna przypadłość.
Wylew podspojówkowy łatwo, samoistnie się wchłania. Trwa zazwyczaj około tygodnia - wyjaśnia okulistka w rozmowie z dziennikarką RMF FM Ewą Kwaśny.
Opadająca powieka. Problem nie tylko estetyczny
Warto zwrócić uwagę na opadniętą powiekę zwłaszcza po jednej stronie. Jeśli wystąpiła nagle to od razu powinniśmy udać się do lekarza, bo może to świadczyć o chorobach neurologicznych (np. guzy, tętniaki).
Opadnięcie obu powiek występuje dosyć często. Może to być związane np. z rozluźnieniem mięśni w tej okolicy albo wiotkością skóry powiek i wówczas jest to problem głównie natury estetycznej. Mamy też wtedy ograniczone pole widzenia.
W takiej sytuacji można zastosować zabieg blefaroplastykii. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.