Czy oczy mogą się za bardzo opalić? Tak! Mało kto wie, że zbyt mocne słońce może uszkodzić rogówkę oka. Bez pomocy okulisty wtedy się nie obejdzie.
Poparzone słońcem oczy określa termin zapalenie rogówki. Intensywna ekspozycja na promienie ultrafioletowe przez wiele godzin uszkadza zewnętrzne warstwy komórek rogówki. Kiedy te komórki obumierają i złuszczają się, jest to bolesne - oczy mogą mocno puchnąć i łzawić, pojawia się niewyraźne widzenie oraz wyjątkowa wrażliwość na światło.
Jeśli po przebywaniu na słońcu wystąpi którykolwiek z tych objawów należy natychmiast udać się do okulisty. To ważne, bo jeśli oczy ulegną zakażeniu, rogówka może się zabliźnić i stać się nieprzezroczysta, co trwale wpłynie na wzrok.
Fotokeratitis zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jest jednak także zła wiadomość: nadmierna ekspozycja na słońce bez zabezpieczenia może powodować szybszy rozwój zaćmy (zmętnienie naturalnej soczewki oka) i raka oka lub powieki.
Objawy oparzenia słonecznego na rogówce:
- ból lub zaczerwienienie oczu,
- łzawienie oczu,
- niewyraźne widzenie,
- nadwrażliwość na światło,
- drganie i obrzęk powiek,
- uczucie piasku w oczach,
- chwilowa utrata wzroku,
- widzenie aureoli,
- bóle głowy,
- zmiany widzenia koloru.
Przed zbyt silnym słońcem najskuteczniej chronią okulary przeciwsłoneczne. Trzeba się jednak upewnić, czy zapewniają stuprocentową ochronę UV lub UV 400.
Źródło: zdrowie.pap.pl