W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmowaliśmy się tym, jak zadbać o wzrok. Naszym ekspertem była prof. Justyna Izdebska, okulista z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

REKLAMA


W normalnych warunkach nasze oko mruga około 12 razy na minutę. Podczas pracy przy komputerze, częstotliwość mrugania znacząco się obniża, co uniemożliwia wystarczające nawilżenie spojówki i rogówki. Ponadto, zwykle koncentrujemy wzrok raz na przedmiotach bliskich, a raz na oddalonych. Przed monitorem oczy użytkownika pozostają przez dłuższy czas skupione na jednym obiekcie. Prowadzi to do osłabienia zdolności akomodacyjnych i osłabienia mięśni oka. Jednak nie tylko praca przed komputerem może źle wpływać na wzrok. Często nasze oczy po prostu chorują.

WHO podaje, że około 284 milionów ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkowicie niewidomych. 90 procent z nich żyje w krajach o niskich dochodach. Co gorsza, odpowiednie leczenie i profilaktyka wystarczyłyby, aby uniknąć ślepoty u 80 proc. chorych. W Polsce pod tym względem nie jest optymistycznie - prawie 50 proc. społeczeństwa w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie.

Najważniejsza jest profilaktyka chorób oczu. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań, do diety należy dołączyć zielone warzywa liściaste: natkę pietruszki, szpinak, jarmuż, szczypiorek, brokuły, cukinię, kapustę, koper. Te warzywa zawierają największą ilość luteiny, która jest odpowiedzialna za ochronę naczyń włosowatych siatkówki. Luteina również chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Oprócz luteiny istotne są karotenoidy i witaminy zawarte w żółtych i czerwonych warzywach i owocach: marchwi, ziemniakach, kukurydzy, papryce, dyni, czerwonych winogronach.