Z akrofobią, czyli lękiem wysokości zmaga się wielu z nas. Jak udowodnili brytyjscy naukowcy, udając się w wirtualną wycieczkę nad górskimi przepaściami, można przezwyciężyć ten strach.
Automated #virtualreality-based #psychological therapy may help reduce #fear of #heightsfindings from a single-blind, parallel-group, randomised controlled trial in @TheLancetPsych @OxPsychiatry https://t.co/A1WUA7EZWw pic.twitter.com/1kjcUpS3HQ
TheLancet11 lipca 2018
Zamiast wizyty w gabinecie terapeuty, wystarczy założyć specjalne okulary. To może być skuteczny sposób, by poradzić sobie z lekiem wysokości. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie przeprowadzili badania na ten temat.
Kilka wirtualnych sesji terapeutycznych w ciągu dwóch tygodni znacznie zmniejszyło lęk wysokości wśród badanych osób. A wszystko dzięki symulacji spaceru przez mosty linowe i zbocza gór.
Wyniki końcowe są genialne. Są lepsze, niż się spodziewałem - powiedział w rozmowie z NBC News Daniel Freeman, psycholog kliniczny University of Oxford.
Przebadano łącznie 100 osób. 49 z nich wzięło udział w wirtualnych sesjach terapeutycznych. Pozostali nie zostali poddani żadnemu leczeniu i po zakończeniu eksperymentu nadal bali się wysokości. Tymczasem aż 34 z 49 ochotników poddanych terapii przestało odczuwać lęk.
Ludzie nagle odkryli, że mogą udać się do miejsc, których nie mogliby sobie wyobrazić, takich jak chodzenie po stromych górach, wspólne spacery z dziećmi na mostku linowym lub po prostu korzystanie ze schodów ruchomych w centrum handlowym - mówi brytyjski psycholog.
Zdaniem naukowców, wirtualna rzeczywistość mogłaby być wykorzystywana w leczeniu rozmaitych lęków. Pacjenci mogą być bowiem wielokrotnie poddawani symulacji codziennych sytuacji, które ich niepokoją.
źródło: NBC News