Mózg dziś pod lupą dziennikarzy RMF FM i ekspertów. Mówimy o nim, bo właśnie rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu. Jak przekonują neurobiolodzy - warto dla tego ważnego organu wytrenować w sobie pozytywne podejście do życia.
Jeżeli czeka nas wizyta u dentysty i każdy się boi, bo z taką wizytą może wiązać się ból. Zamiast o tym, lepiej pomyśleć o konsekwencjach: o zdrowiu, lepszym wyglądzie, o tym, że musimy to wykonać i przejść, aby osiągnąć wyższy cel - przekonuje w rozmowie z RMF FM doktor Paweł Boguszewski, neurobiolog z Polskiej Akademii Nauk. Neurobiologia pokazała, że takie myślenie przekłada się na aktywność naszego mózgu. Jeżeli potrafimy przetłumaczyć sobie, że pewnego rodzaju niedogodność powoduje lepsze konsekwencje w przyszłości, nasz układ wykrywania zagrożenia przestaje być nadaktywny - dodaje.
Aktywność fizyczna wpływa na sprawność mózgu
Jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na sprawność naszego mózgu to ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza te, które wymagają długiego chodzenia. Dzięki temu utrzymana jest odpowiednia biochemia mózgu. Istotna jest także dieta - przekonuje ekspert. Wiele osób jest zaskoczonych faktem, że pozytywne myślenie można w sobie wytrenować. Tymczasem warto uzmysłowić sobie, że wiele zdarzeń w naszym życiu jest całkowicie losowych i nie mamy na nie żadnego wpływu - podkreśla.
Naukowcy przekonują, że już pierwsze myśli po przebudzeniu mają wpływ na to, jak nasz mózg będzie funkcjonować w ciągu dnia. Pierwsza myśl powinna być taka, że nadchodzi nowy tydzień. Wstaliśmy, czyli żyjemy, byliśmy w stanie wstać. Być może ten tydzień przyniesie nam nowe, ciekawe rzeczy. Trenujemy takie myślenie tak jak ćwiczymy fizycznie. Obowiązuje tu zasada, że trening czyni mistrza. Neurobiologia dowiodła, że motywacja potrafi wpłynąć na trening naszego mózgu - podkreśla doktor Paweł Boguszewski.
Jak poprawić pamięć?
Podstawa zapamiętywania to powtarzanie informacji. Nasz mózg musi zbalansować wiele wiadomości, które do niego docierają. Jeżeli chcemy zapamiętać jakąś ilość materiału, konieczne jest przepisywanie notatek i nieustanne powtarzanie materiału - przekonuje neurobiolog. Jeżeli jesteśmy studentem i chcemy sobie utrwalić materiał, to sen jest kluczowy, ponieważ w czasie snu następuje rekonsolidacja, w fazie REM nasze wspomnienia się utrwalają. Pamięć jest pewnego rodzaju mięśniem. Ten mięsień trzeba trenować, żeby nie zwiotczał - zachęca ekspert. Obecnie mówi się o tym, że potrzeba nam 7-8 godzin snu, jest też wiele osób, którym wystarczy już 6 godzin. Do pierwszej fazy REM kluczowe jest 90 minut snu - dodaje.