Nadciśnienie tętnicze krwi dewastuje nasz organizm - uszkadza różne organy - w tym mózg. W jaki sposób? Zbadali to naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

U wszystkich z nas z wiekiem pogarsza się pamięć i inne funkcje poznawcze, które kontroluje mózg. Badacze z Collegium Medicum UJ zaobserwowali, że u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, ten proces postępuje znacznie szybciej.

Nasz zespół właśnie zajmuje się próbą wyjaśnienia, w jakiś sposób nadciśnienie przyczynia się do zaburzeń poznawczych u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, koncentrując się na kilku obszarach - mówi portalowi "Twoje Zdrowie" prof. Tomasz Guzik ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie, współautor pracy na ten temat w międzynarodowym czasopiśmie kardiologicznym "European Heart Journal".

Naukowcy wykorzystali badania czynnościowe i obrazowe mózgu w grupie brytyjskich pacjentów UK Biobank. U 30 tysięcy z nich wykonano rezonans magnetyczny głowy, by sprawdzić, w jaki sposób nadciśnienie tętnicze związane jest ze zmianami parametrów mózgu.

W naszej pracy udało nam się zlokalizować 9 miejsc w mózgu, na które w przyszłości badacze i klinicyści powinni zwracać szczególną uwagę jako podejrzanych miejsc, które mogą odpowiadać za upośledzenie funkcji poznawczych - tłumaczy prof. Tomasz Guzik.

Na jakie choroby mózgu wpływa wysokie ciśnienie?

Specjalista zwraca uwagę, że nadciśnienie tętnicze (głównie skurczowe), zwiększa przede wszystkim ryzyko występowania tzw. naczyniowej demencji.

Obszary, które zidentyfikowaliśmy odpowiadają za funkcje wykonawcze mózgu i związane są z podejmowaniem decyzji czy z kontrolą nad emocjami
prof. Tomasz Guzik

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O BADANIU