Problemy z koncentracją to jedno z powikłań, które najdłużej może utrzymywać się po zakażeniu koronawirusem. Właśnie o neurologicznych i psychologicznych problemach po przejściu Covid-19 będziemy mówić w tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie".

REKLAMA

Wśród objawów najczęściej zgłaszanych przez pacjentów są między innymi objawy lękowe. Infekcja Covid-19 i emocje z nią związane są tak silne, że powodują stan przypominający - jak tłumaczy profesor Agata Szulc z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - zespół stresu pourazowego. Powracają ciągle objawy ciężkiej choroby w tak zwanych flash backach. Towarzyszy temu często nadmierna reakcja emocjonalna - podkreśla profesor Szulc. Takie objawy mogą powodować tak zwaną mgłę mózgową (brain fog), czyli w praktyce problemy z zapamiętywaniem.

Czym jest brain fog?

Brain fog, czyli mgłę mózgową opisuje się często jako problemy z pamięcią i koncentracją. To łagodne zaburzenia funkcji poznawczych. Mamy problem ze znalezieniem słów, przypomnieniem sobie faktów. Może być to pogorszenie funkcjonowania w pracy. Niedawno rozmawiałam z pacjentem, który miesiąc po przechorowaniu Covid-19, z zapaleniem płuc, ma problemy z przypomnieniem sobie odpowiednich słów. Słowa umykają bardziej niż zwykle. Pojawiają się problemy z załapaniem kontekstu. Czasami jest to na tyle poważne, że konkretna osoba nie jest w stanie w ogóle pracować przez pewien czas - tłumaczy profesor Agata Szulc.

Mgła mózgowa opisywana jest jako następstwo zakażenia koronawirusem i przejścia choroby. Wiemy, że koronawirus ma powinowactwo do ośrodkowego układu nerwowego, choćby przez nerw węchowy, który jest bliską drogą do naszego mózgu. Mózg w pewnym zakresie jest uszkodzony, na szczęście najczęściej regeneruje się. Jedna trzecia powikłań-problemów neurologicznych mija po trzech miesiącach, jedna trzecia po sześciu miesiącach, a jedna trzecia nie mija. To może być problemem - tłumaczy profesor Agata Szulc.

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko takich zaburzeń?

Problemy z pamięcią, z koncentracją oraz zaburzenia lękowe, przypominające efekty przeżycia traumy, należą do powikłań neurologiczno-psychiatrycznych Covid-19, które mogą utrzymywać się najdłużej. Osoby, które lżej przechodzą zakażenie koronawirusem, są mniej narażone na powikłania neurologiczno-psychiatryczne. Jeśli infekcja przechodzi łagodnie, burza cytokinowa nie jest tak duża i nie atakuje naszego mózgu jak w przypadku poważniejszego przechorowania Covid-19 - dodaje psychiatra.

Według ekspertów, należy uważać, aby nie dopuścić do zniszczeń w organizmie, które powoduje wirus. Zalecamy leczenie przeciwwirusowe, objawowe, warto stosować leki przeciwkrzepliwe. Jest wiele schematów leczenia potrzebnych, aby wyleczyć chorobę podstawową Covid-19, zapobieganie to przede wszystkim wyleczenie pacjenta z ciężkiej, somatycznej choroby, jaką jest zakażenie koronawirusem - dodaje profesor Szulc.