O treningu pamięci i mózgu mówimy w cotygodniowych cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". Czego potrzebuje nasz mózg, by dobrze działać? Nie tylko ćwiczeń umysłowych! Jak podkreślaj specjaliści, ważne są też odżywianie czy wysiłek fizyczny.
Aktywny fizycznie tryb życia to jeden ze sposobów w jaki możemy wspomóc nasz mózg w prawidłowym funkcjonowaniu. Lubimy taniec, inni rower, albo spacery. Taki wysiłek służy nie tylko naszemu ciału, ale i umysłowi - podkreśla profesor Joanna Rymaszewska, psychiatra z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Odpowiednia dieta
Dla dobrego funkcjonowania mózgu i naszej pamięci powinniśmy się także dobrze odżywiać. Mówimy o tym zawsze, ale jakoś nie zawsze, a właściwie rzadko tego przestrzegamy - zauważa profesor Rymaszewska.
Powinno się stosować oczywiście dietę śródziemnomorską, niskokaloryczną z dużą ilością warzyw, owoców i oliwy z oliwek. A także niewielką ilością alkoholu, jeśli w ogóle - dodaje.
Niedobór witamin
Co może zmniejszać u nas umiejętność myślenia oraz koncentrację? Okazuje się, że może to być niedobór witaminy B12.
Może dawać objawy takie jak w otępieniu, tak jak to się spotyka u pacjentów z niedoczynnością tarczycy, zaawansowaną chorobą wątroby, choroby nerek, więc ten niedobór należy wykluczyć - mówi doktor Paweł Urbanowski, neurolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Takie badania są rutynowo wykonywane,. Badanie funkcji tarczycy, wątroby, witaminy B12 już na poziomie lekarza pierwszego kontaktu. A jeżeli nie, to nie ma z tym problemu, żeby było to wykonane przez lekarza specjalistę. Psychiatrę bądź neurologa - dodaje doktor.
A głównym źródłem witaminy B12 w naszej diecie są mięso czy jaja.
Rady od seniorów
O receptę na zachowanie sprawności umysłu zapytaliśmy seniorów w "Przestrzeni Trzeciego Wieku" we Wrocławiu. To miejsce, gdzie emeryci spotykają się na warsztatach czy zajęciach.
No faktycznie zaczynałam mieć problemy z pamięcią. Natomiast tutaj otworzyły się duże możliwości, bo mieliśmy zajęcia aktorskie, gdzie trzeba było zapamiętać bardzo dużo tekstu, co usprawniło mózg. Wiadomo, mamy zajęcia kabaretowe jest zumba - mówi jedna z emerytek.
Jestem aktywny od pierwszego dnia po przejściu na emeryturę. Staram się nie robić przerw w tak zwanym myśleniu, ponieważ ja trochę piszę. To nawet jeśli dzisiaj mam dzień bez tekstu, to mam jakąś wizję, co ja bym chciała opisać - tłumaczy kolejna.