Amerykańska prezenterka TV zaczęła dziwnie zachowywać się podczas występu na żywo. Okazało się, że dostała udaru. "Wtedy wiedziałam, że mam duże kłopoty, moje usta nie wypowiadały słów, które były tuż przede mną na prompterze" - wspomina we wpisie w mediach społecznościowych. W Polsce udar dotyka rocznie blisko 80 - 90 tys. osób, z czego 30 tys. umiera.
Przepraszam, coś się ze mną dzieje dzisiaj - zwróciła się do widzów.
Tulsa news anchor Julie Chin has the beginnings of a stroke live on the air. She knew something was wrong, so tossed it to the meteorologist, as her concerned colleagues called 911. Shes fine now, but wanted to share her experience to educate viewers on stroke warning signs. pic.twitter.com/aWNPPbn1qf
MikeSingtonSeptember 5, 2022
W szpitalu, po przeprowadzeniu niezbędnych badań, lekarze stwierdzili, że dziennikarka przeszła udar. Kobieta była zaskoczona diagnozą. Twierdzi, że kiedy wchodziła rano do pracy czuła się wyśmienicie. Po tych wydarzeniach prezenterka opublikowała na swoim Facebooku wpis, w którym poinformowała o szczegółach tamtego poranka. Okazuje się, że podczas występu na żywo "utraciła widzenie w lewym oku", następnie zdrętwiała jej ręka oraz ramię.
Objawy udaru mózgu
Objawy udaru nie zawsze są rozpoznawalne od razu. Jednak szybkie działanie może zapobiec tragicznym skutkom. Charakterystyczne symptomy pierwszej fazy udaru to:
- problemy z mówieniem oraz zrozumieniem innych,
- silny, nagły ból głowy
- trudności z chodzeniem,
- paraliż części ciała,
- kłopoty ze wzrokiem
Jak pomóc osobie, która doznała udaru?
Jeżeli podejrzewamy, że ktoś w naszym otoczeniu może akurat przez to przechodzić, należy działać według schematu:
D - dłoń opadnięta. Powinniśmy poprosić drugą osobę, aby ta podniosła obie ręce;
A - asymetria ust. Niech nasz towarzysz się uśmiechnie. Należy zwrócić uwagę na to czy jedna strona twarzy nie opada;
R - rozmazane widzenie. Musimy zapytać, czy dana osoba widzi poprawnie.