Wszczepienie pod skórę małego chipa może pomóc przewidywać i zapobiegać nawracającym udarom mózgu – informuje „Journal of the American Medical Association”.
Mały chip wszczepiony pod skórę monitoruje tętno i rytm serca, pomagając wykryć migotanie przedsionków u pacjentów, którzy wcześniej przeszli udar kryptogenny (o nieznanej etiologiia).
Do głównych czynników zwiększających ryzyko udaru należy migotanie przedsionków. Naukowcy z Massachusetts General Hospital i Northwestern University testowali skuteczność podskórnego chipa u pacjentów, którzy przeszli udar spowodowany zwężeniem dużych tętnic, jak tętnica szyjna wspólna, oraz blokadą małych tętnic głęboko w mózgu, u których nie oczekuje się migotania przedsionków.
W badaniach wzięło udział 492 pacjentów, z których połowa w ciągu 10 dni po pierwszym udarze miała wszczepiony chip, a połowa otrzymywała standardową opiekę oraz regularnie miała wykonywane EKG. W ciągu 12 miesięcy naukowcy ustalili, że wszczepiony chip pozwolił wykryć migotanie przedsionków u 12,1 proc. osób, podczas gdy w przypadku standardowych badań kontrolnych było to jedynie 1,8 proc.
Wykryte epizody trwały co najmniej godzinę, co wskazuje na potrzebę przyjmowania przez tych pacjentów leków rozrzedzających krew w celu przeciwdziałania przyszłym udarom. Zaobserwowaliśmy, że u części pacjentów z udarami, których nie wiąże się standardowo z migotaniem przedsionków, w rzeczywistości migotanie występuje, jednak można wykryć je tylko za pomocą wszczepionego urządzenia monitorującego - mówi dr Richard A. Bernstein, współautor analizy.
"Każdego roku w Stanach Zjednoczonych dochodzi do około 800 tys. udarów mózgu, a blisko 25 proc. z nich dotyka osób, które przeszły udar już wcześniej. Dlatego wczesna identyfikacja szczególnie narażonych osób jest bardzo ważna" - podkreślają badacze.