Brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym, mało snu lub jego zła jakość - co nie pozwala na regenerację. Z tych powodów mogą pojawiać się: stres, smutek, rozdrażnienie - czyli emocje i stany, do których przyznawali się lekarze w raporcie Fundacji Polki w Medycynie.
W badaniu wykorzystano m.in. kwestionariusz stworzony przez Światową Organizację Zdrowia. To narzędzie, które pozwala spojrzeć na problem ogólnie i całościowo. Odpowiedzi były alarmujące, bo co siódmy medyk przyznał się do myśli samobójczych, a ponad połowa lekarzy i lekarek do korzystania z pomocy psychiatry lub psychoterapeuty.
74,3% osób potwierdziło też, że w ciągu ostatnich 30 dni czuły się smutne i nieszczęśliwe, 60% respondentów gorzej sypiało, a prawie połowa - czuła się bezwartościowa.
Wśród najczęściej wymienianych powodów do stresu były:
- przemoc słowna,
- seksizm,
- infantylizacja,
- brak równowagi między pracą a czasem wolnym.
W najgorszej kondycji psychicznej są osoby, które deklarowały że pracują powyżej 48 godzin tygodniowo - to prawie 25% respondentów i te, które wykonują pracę zmianową.
Problemy dotyczą także młodych lekarzy
Pierwsze, trudne sytuacje i emocje pojawiają się na studiach - prawie połowa badanych doświadczyła niewłaściwego traktowania ze strony prowadzących zajęcia. Do tego dochodzą wymagania dotyczące obecności - nie można sobie pozwolić nawet na chorobę.
Lekarzy - zwłaszcza na początku drogi zawodowej - przytłacza: ciężar odpowiedzialności za zdrowie i życie człowieka w połączeniu z presją czasu, uczuciem bezradności i nowymi obowiązkami.
Medycy przyznają, że koncentrując się na ratowaniu zdrowia i życia innych - zbyt często zapominają o sobie. Bardzo duża jest też presja związana z tym, że powinni być silni psychicznie i nie okazywać słabości.
W trudnej kondycji psychicznej są nie tylko lekarze, ale też pielęgniarki i pielęgniarze, a także: położne, położni, elektroradiolodzy, ratownicy i ratowniczki medyczne, fizjoterapeuci i farmaceuci. Badanie zostało przeprowadzone przy pomocy ankiet, w połowie 2024 roku i w sumie wzięły w nim udział 2164 osoby. Fundacja Polki w Medycynie zapowiada, że wkrótce poznamy kolejne części raportu.
Warto wiedzieć, że osoby wymagające pomocy - mogą skorzystać z całodobowego telefonu Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 70 22 22.