23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. W ciągu ostatniego roku w związku z pandemią wiele osób mogło odczuć pogorszenie nastroju. Stres, niepewność, izolacja, wpływają bowiem na kondycję psychiczną dorosłych, dzieci i młodzieży. To czynniki, które mogą prowadzić do depresji.

REKLAMA

Z danych ZUS wynika, że w 2020 roku lekarze wystawili ponad pół miliona zwolnień lekarskich z powodu ciężkiej reakcji na stres i zaburzeń adaptacyjnych - to rekord w porównaniu do lat ubiegłych. Z kolei epizody depresyjne spowodowały ponad 5 milionów dni absencji chorobowej wśród Polaków. Eksperci podkreślają, że prognozy mówiące o negatywnym wpływie pandemii na zdrowie psychiczne dziś są już faktem, a kolejne miesiące pod presją obostrzeń i zmian w stylu życia mogą pogorszyć tę sytuację. Dlatego kluczowe jest zwrócenie uwagi na kondycję psychiczną i poszukiwanie sposobów na poprawę samopoczucia - jednym z nich, według ekspertów, jest aktywność fizyczna - wylicza psycholog Anna Kossowska.

Długotrwały stres źrodłem depresji

Stres krótkotrwały może nas mobilizować, długotrwały jest wyniszczający - mówi psycholog Małgorzata Głowacka-Pędras. Od roku zmagamy się z wieloma stresującymi czynnikami, m.in. z izolacją, ograniczeniem kontaktów, obawą o zdrowie, bliskich i pracę. Jeśli ktoś odczuwa pogorszenie nastroju, może próbować sobie z nim poradzić, ale nie zawsze przyniesie to efekt.


23 lutego | Oglnopolski Dzie Walki z Depresj Szacuje si, e w Polsce nawet 1,5 mln osb zmaga si z t chorob. Ponad poowa Polakw deklaruje, e zauwayo oznaki #depresja u kogo ze swojego otoczenia!Wicej o #depresja w #RaportNFZ https://t.co/Y8wrPSqjOp pic.twitter.com/FIESPIGapO

NFZ_CentralaFebruary 23, 2021

Możemy wprowadzić zdrową dietę, umiarkowany ruch, techniki relaksacyjne, ale jeżeli widzimy, że to już nie działa, utrzymuje nam się zły nastrój, mamy problemy z zasypianiem, objadamy się albo jemy za mało, odczuwamy permanentny lęk i taka sytuacja utrzymuje się powyżej 14 dni, to powinniśmy porozmawiać ze specjalistą - podkreśla psycholog.

Problem depresji nie omija dzieci i młodzieży. Nauka zdalna i ograniczenie kontaktów z rówieśnikami także wpływają na nastrój. Rodzice i opiekunowie powinni być czujni. Sygnałem, który może niepokoić, jest brak zainteresowania kontaktem społecznym. Są dzieci, które zaczynają się dobrze czuć w izolacji. To powinien być sygnał dla rodzica. Może nic złego się nie dzieje, ale nie powinniśmy tego lekceważyć - mówi Małgorzata Głowacka-Pędras.

Specjalistka założyła platformę internetową dla osób, które potrzebują pomocy z zakresu zdrowia psychicznego, a z powodu pandemii nie chcą lub nie mogą skorzystać z wizyty w gabinecie psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Dla nich dobrym rozwiązaniem jest konsultacja online.

23 lutego porady są bezpłatne (trzeba założyć bezpłatne konto na platformie i wysłać maila o treści "darmowa konsultacja", by otrzymać instrukcję, jak z niej skorzystać). Wszystkie informacje znajdziemy tutaj: https://avigon.pl/.