Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla zdrowia fizycznego, ale nowe badanie pokazuje, że może również pomóc w ograniczeniu stanów depresyjnych, nawet u osób, które – ze względów genetycznych – mają zwiększone ryzyko zachorowania na depresję.

REKLAMA

Wyniki badań pojawiają się w czasopiśmie "Depresja i lęk" i wskazują, że aktywność fizyczna może pozytywnie wpływać na zmniejszenie ryzyka depresji - nawet gdy występuje większe ryzyko genetyczne.

Dr n. med. Karmel Choi i jej zespół obliczyli wynik ryzyka genetycznego dla każdego uczestnika badania. Wynik tych obliczeń obejmował połączenie informacji w całym genomie osoby w celu wykazania genetycznego ryzyka rozwoju depresji.

Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko depresji

Zespół odkrył, że osoby aktywne fizycznie rzadziej doświadczają depresji, nawet jeśli mają wyższy czynnik genetyczny ryzyka zachorowania na depresję.

Nawet ci, którzy mieli najwyższe oceny genetycznego ryzyka zachorowania na depresję, byli mniej podatni na depresję, jeśli mieli wyższy poziom aktywności fizycznej. Nasze odkrycia zdecydowanie sugerują, że jeśli chodzi o

depresję, geny o niczym nie przesądzają, a bycie aktywnym fizycznie może potencjalnie zneutralizować dodatkowe ryzyko przyszłych epizodów u osób, które są genetycznie wrażliwe - podsumowała dr Karmel Choi. Średnio około 35 dodatkowych minut aktywności fizycznej każdego dnia może pomóc ludziom zmniejszyć ryzyko i uchronić się przed przyszłymi epizodami depresji - dodaje Choi.

W rzeczywistości naukowcy odkryli, że dla każdego dodatkowego 4-godzinnego ćwiczenia na tydzień ryzyko wystąpienia kolejnego epizodu depresyjnego spadło o 17%.

Zarówno treningi o wysokiej intensywności, takie jak ćwiczenia aerobowe lub korzystanie z urządzeń do ćwiczeń, jak i ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak joga lub rozciąganie, obniżały ryzyko depresji.

Depresja coraz bardziej powszechna

Według National Institute of Mental Health depresja jest częstym i bardzo poważnym problemem zdrowia psychicznego.

Objawy obejmują uporczywy smutek, niepokój; poczucie winy, bezwartościowości lub bezradności. Występują również trudności z koncentracją, zapamiętywaniem lub podejmowaniem decyzji. Osoba cierpiąca na depresję może czuć się rozdrażniona i zmęczona oraz tracić zainteresowanie czynnościami, które wcześniej lubiła.

Osoby cierpiące na depresje mogą również odczuwać objawy fizyczne, które mogą obejmować bóle somatyczne, problemy trawienne, skurcze oraz brak apetytu lub gwałtowne zmiany masy ciała.