Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa psycholożka Ewa Niewola: „Lęk to emocja, która pojawia się w odpowiedzi na wyimaginowane zagrożenia, które nasza wyobraźnia przekształca w coś przerażającego. To nie strach przed realnym zagrożeniem, ale obawa przed tym, co może się zdarzyć”. Jak zatem poradzić sobie z tym uczuciem? Oto sprawdzone sposoby, które pomogą zmniejszyć stres maturalny.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne / Jak pokonać stres przed maturą?

Stres związany z maturą może przybierać różne formy, jest wśród nich lęk, który nie zawsze jest łatwy do rozpoznania. Lęk to reakcja na potencjalne zagrożenia, które wyobrażamy sobie w głowie, a nie na realne niebezpieczeństwo. Zrozumienie tej różnicy pozwala skuteczniej zarządzać emocjami i obniżyć poziom stresu - tłumaczy psycholożka Ewa Niewola.

Podkreśla, że dobre samopoczucie w czasie maturalnym nie polega na eliminowaniu stresu, lecz na nauce, jak z nim współpracować, aby nie przeszkadzał w koncentracji i efektywnej nauce.

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym?

1. Zatrzymaj się i rozpoznaj swoje emocje

Pierwszym krokiem w walce ze stresem maturalnym jest rozpoznanie swoich emocji. Zamiast uciekać przed tym, co czujesz, zatrzymaj się i nazwij emocje. Czy to lęk, smutek, ekscytacja? - radzi Ewa Niewola, psycholożka Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED.

Uświadomienie sobie, co czujemy, to kluczowy etap w zarządzaniu stresem. Pozwoli to lepiej zrozumieć, co się dzieje w naszym ciele i umyśle, a tym samym skuteczniej reagować na napięcie.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Rozmowa z psycholog Eweliną Opalko cz.1

2. Świadome oddychanie kluczem do redukcji stresu

Kiedy stres nas paraliżuje, warto skorzystać z prostych technik oddechowych. Skup się na głębokim oddechu, weź wdech przez nos i powoli wydychaj powietrze ustami - wyjaśnia ekspertka. Świadome oddychanie obniża poziom napięcia, a regularne ćwiczenie tej techniki pozwala lepiej opanować stres w trudnych chwilach.

3. Wizualizacja prostym sposobem na rozluźnienie

Kolejną metodą, którą warto wypróbować, jest wizualizacja spokojnych miejsc: Zamknij oczy i wyobraź sobie przestrzeń, które kojarzy Ci się z relaksem, np. plażę, las czy ogród. Im więcej szczegółów sobie wyobrazisz, tym bardziej skuteczne będzie to ćwiczenie - sugeruje Ewa Niewola. Wizualizacja pomaga skoncentrować się na czymś pozytywnym, a tym samym zredukować stres.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Rozmowa z psycholog Eweliną Opalko cz.2

4. Rozmawiaj z bliskimi

Otaczaj się wspierającymi osobami i dziel się swoimi obawami. Rozmowa z bliskimi może pomóc obniżyć poziom stresu maturalnego - mówi psycholożka. Kontakt z rodziną czy przyjaciółmi może przynieść ulgę i pozwolić spojrzeć na sytuację z dystansu.