Jak pokazują badania, bezsenność to coraz powszechniejszy problem. Kłopoty ze snem może mieć nawet połowa Polaków. Czym objawia się bezsenność i jak możemy sobie z nią poradzić?
Kiedy zaczyna się bezsenność i jakie są objawy
Bezsenność to nie jest jednorazowy, czy kilkudniowy problem ze snem. O bezsenności możemy mówić wtedy, jeżeli nie wysypiamy się przez miesiąc. To co może nas zaalarmować, to utrzymujące się kłopoty z zaśnięciem, słaba jakość snu, czy zbyt wczesne wybudzenie. Kolejnym kryterium, które może nasze kłopoty ze snem zakwalifikować do bezsenności, jest wpływ niewyspania na nasze codzienne funkcjonowanie. Jeżeli jesteśmy rozdrażnieni, senni, mamy problem z koncentracją, to może wskazywać na to, że powinniśmy udać się do lekarza.
Jak ją możemy leczyć
Najważniejsze w zapobieganiu i leczeniu bezsenności jest zachowywanie higieny snu. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o kładzenie się spać o stałej porze. Na sen każdej doby powinniśmy przeznaczyć od 7 do 8 godzin. Dzieci powinny spać około 9. Przynajmniej godzinę przed snem powinniśmy skończyć używać wszelkie urządzenia z jasnymi ekranami (telefon, komputer, tablet). To pomoże odpocząć naszemu mózgowi i oczom. Warto też zadbać o odpowiednie warunki snu - dobrą temperaturę w pokoju, małą ilość światła, brak uciążliwych dźwięków. Jeżeli nie możemy zasnąć przez 20, 25 minut, to lepiej jest wyjść z łóżka, usiąść w fotelu, poczytać książkę, niż próbować na siłę usnąć.
Warto też zadbać o aktywność fizyczną, zwłaszcza w przypadku osób które pracują przy biurku. Co ważne, powinniśmy unikać aktywności tuż przed zaśnięciem, warto zachować przynajmniej 2, 3 godziny przerwy. Nie powinniśmy też zbyt późno jeść kolacji, najpóźniej 3 godziny przed zaśnięciem. Niekorzystna dla snu jest gorąca kąpiel, gdyż zwiększa temperaturę naszego ciała i przeszkadza w szybkim zaśnięciu. W zachowaniu regularności snu nie pomagają też drzemki w ciągu dnia. Ostatecznością w leczeniu bezsenności powinno być zażywanie tabletek nasennych. Ich użycie zawsze powinniśmy konsultować z lekarzem.
Do czego może prowadzić
Sama bezsenność nie jest niczym groźnym i może być objawem jakieś innej choroby. Pierwszymi skutkami jest rozdrażnienie, zmęczenie podczas dnia, co może skutkować naszą mniejszą efektywnością. Jeżeli bezsenność utrzymuje się dłuższy czas, może być objawem jakiegoś innego schorzenia. Często może być związana ze stresem, który odczuwamy na co dzień. Czasami bezsenność może być objawem rozwijającej się depresji.