Specjaliści przypominają o tym, by chronić dzieci przed wirusem RS. Przełom października i listopada przyniósł, jak wskazują pediatrzy i neonatolodzy, wzrost liczby infekcji. Między innymi wybrane wcześniaki spełniające określone kryteria oraz dzieci z wrodzonymi wadami serca mają prawo do bezpłatnej immunizacji, czyli otrzymania gotowych przeciwciał chroniących przed wirusem RS.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne

Widzimy, że zachorowań jest coraz więcej, także wśród dzieci, które chorują w domu. Trzeba myśleć o tym, by zacząć immunizować, bo musi minąć około miesiąca, by stężenie przeciwciał ustabilizowało się i dawało ochronę. Sezon dopiero się rozpoczyna - wskazuje w rozmowie z RMF FM neonatolog prof. Ewa Helwich.

Zmniejszyć ryzyko, poza immunizacją, można dbając o higienę rąk. Trzeba też ograniczać zbędny kontakt małych dzieci z osobami dorosłymi, które są chore, mają niewielki katar. Dorośli nie chorują ciężko, ale jeśli przekażą wirusa dzieciom, które mają bardzo wąskie drogi oddechowe, może to doprowadzić do poważnej choroby właśnie u tych dzieci - dodaje prof. Helwich.

Kto ma prawo do bezpłatnej immunizacji przeciwko wirusowi RS?

W trwającym sezonie infekcyjnym prawo do bezpłatnej immunizacji mają dzieci:

- wcześniaki, które w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1. roku życia i urodziły się w wieku ciążowym poniżej 28. tygodni,

w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 2. roku życia i mają dysplazję oskrzelowo-płucną,

w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły drugiego roku życia - dzieci z hemodynamicznie istotną wadą serca z:

- jawną niewydolnością serca, utrzymującą się pomimo leczenia farmakologicznego lub umiarkowanym lub ciężkim wtórnym nadciśnieniem płucnym lub siniczymi wadami serca, z przezskórnym utlenowaniem krwi tętniczej utrzymującej się <90%,

w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6. miesiąca życia i spełniają kryterium:

- wiek ciążowy 29 - 32 tygodni lub

- wiek ciążowy ≤ 35 tygodni oraz mała masa urodzeniowa ≤ 1500 gramów.

Lista ośrodków, gdzie odbywa się immunizacja dzieci przeciwko wirusowi RS (sprawdź).

Czym jest wirus RS?

Wirus RS to syncytialny wirus nabłonka oddechowego (ang. respiratory syncytial virus), który atakuje drogi oddechowe. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a w Polsce sezon zwiększonej zachorowalności trwa od października do kwietnia. Może wywołać infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych u osób w każdym wieku, ale najbardziej groźny jest dla dzieci i osób starszych po 65. roku życia.

Dane epidemiologiczne Instytutu Pomiarów Medycznych i Narodowego Centrum Statystyk Zdrowotnych (Institute Health Metric, National Center for Health Statistic) pokazują, że każdego roku na świecie odnotowuje się ponad 32 miliony zakażeń dolnych dróg oddechowych wywołanych wirusem RS, 3,2 miliony hospitalizacji i około 160 tysięcy zgonów. U dzieci poniżej 5. roku życia odpowiednio występuje 3,6 milionów zachorowań i ponad 26 tysięcy zgonów rocznie.

Badania pokazują, że 95 proc. dzieci do drugiego roku życia ma przeciwciała, które świadczą kontakcie z wirusem RS. Raz przebyte zakażenie nie chroni przed ponowną infekcją. Wirus RS jest przyczyną 70 proc. infekcji dróg oddechowych u dzieci w pierwszym roku życia, a zakażenia wywołane wirusem RS są najczęstszą przyczyną hospitalizacji małych dzieci.