Lepiej zapobiegać niż leczyć! Krakowianie mogą bezpłatnie się przebadać. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie ruszył z nowym projektem. Placówka rozpoczyna serię badań kolonoskopowych w ramach Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego u Osób po 50. roku życia i z grup podwyższonego ryzyka.
Specjaliści będą nie tylko leczyć i badać, ale też edukować. W ciągu dwóch najbliższych lat, krakowski Szpital Żeromskiego zorganizuje ponad 20 spotkań poza lecznicą, podczas których lekarze, pielęgniarki oraz edukatorzy onkologiczni wyjaśnią pacjentom dlaczego kolonoskopia jest tak ważna, rozwieją wszelkie wątpliwości, lęki, wytłumaczą na czym polega badanie i dokładnie opowiedzą o profilaktyce raka jelita grubego. Już odbyły się takie spotkania w Krakowie, Staniątkach, Bochni i Niepołomicach.
Program jest skierowany do osób, które nie mają żadnych objawów. Lekarze podkreślają, że właśnie takie osoby mogą mieć raka jelita grubego. Kiedy dowiadujemy się o chorobie, często jest już za późno. Nie warto więc zwlekać i jak najszybciej poddać się kolonoskopii.
Badania są finansowane z funduszy unijnych. Pacjent może liczyć na znieczulenie, nawet przy braku przeciwwskazań lekarskich. W ramach programu zwracane są koszty przejazdu na badania i z powrotem.
Zainteresowani badaniem kolonoskopii, mogą dzwonić z pytaniami i rejestrować się na nr tel. 12 622 93 51 lub wysłać e-mail: . Zarejestrować się można także osobiście: os.Na Skarpie 66, 31-913 Kraków).