Już jutro, w sobotę 21 maja w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego, przy ul. Jakubowskiego 2 odbędzie się spotkanie dla pacjentów poświęcone nowotworom neuroendokrynnym. To naukowa część Festiwalu Black or White odbywającego się już po raz szósty w Krakowie. Zwieńczeniem imprezy będzie zaplanowany na 11 czerwca koncert. O szczegółach przeczytacie w poniższym artykule.

REKLAMA
W sobotę 21 maja w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego, przy ul. Jakubowskiego 2 odbędzie się spotkanie dla pacjentów poświęcone nowotworom neuroendokrynnym

Fundacja Pro Endokrynologia Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w ramach Festiwalu Black or White zaprasza pacjentów na cykl spotkań poświęconych tematyce nowotworów endokrynnych.

Pierwsze z nich o guzach neuroendokrynnych odbędzie się już jutro, w sobotę 21 maja o godz.10:00 w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego, przy ul. Jakubowskiego 2.

Podczas spotkania lekarze specjaliści opowiedzą o diagnostyce, przebiegu i leczeniu nowotworów neuroendokrynnych, a także wyjaśnią związane z nimi zagadnienia. Spotkania mają charakter wielodyscyplinarny, dlatego oprócz lekarzy będą w nich uczestniczyć również psycholog, dietetyk oraz pielęgniarka.

Tematy poruszane podczas spotkania mogą zainteresować nie tylko osoby już mierzące się z tym problemem.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

CZYM SĄ NOWOTWORY NEUROENDOKRYNNE? WYJAŚNIA DR ANNA SOWA-STASZCZAK

W programie spotkania:

  • NET - co to rozpoznanie oznacza dla pacjenta?/ Spotkanie z endokrynologiem - dr hab. Anna Sowa-Staszczak, prof.UJ
  • Kiedy w leczenie NET wkracza onkolog/ Spotkanie z onkologiem - dr med. Agnieszka Stefańska
  • Dlaczego ja? Jak radzić sobie z nowotworem/ Spotkanie z psychoonkologiem - mgr Kinga Ciesielska
  • Dieta u pacjentów z NET/ Spotkanie z dietetykiem - mgr Aneta Sobesto
  • W jaki sposób pacjentom z NET może pomóc pielęgniarka/ Spotkanie z pielęgniarką - mgr Barbara Wójcicka
  • Doświadczenie własne Pacjentów
  • Konsultacje indywidualne/Warsztaty

Dlaczego promuje się wiedzę na temat guzów neuroendokrynnych?

Nowotwory neuroendokrynne, nazywane w skrócie NET (ang. neuroendocrine tumors), to nietypowe nowotwory, które mogą rozwijać się latami, nie dając przy tym żadnych charakterystycznych objawów.

Mówi się, że guzy neuroendokrynne to zagadkowe nowotwory. Chociaż występują częściej niż nowotwór trzustki czy żołądka, wiedza na ich temat jest wciąż niewystarczająca.

Brak charakterystycznych objawów przekłada się na przedłużającą się diagnostykę, która często zajmuje od 3 do 7 lat. Warto więc poznać najważniejsze fakty dotyczące tej choroby, bo im szybciej zostanie rozpoznana, tym większą mamy szansę na jej wyleczenie.

Zatrważające statystyki

  • 84% pacjentów, u których rozpoznano nowotwór neuroendokrynny nigdy wcześniej nie słyszała o tej chorobie
  • Prawie 50% pacjentów przyznaje, że przed postawieniem prawidłowej diagnozy przez specjalistę, korzystali z co najmniej 5 innych porad lekarskich
  • Średni czas od rozpoznania do pierwszych objawów guza neuroendokrynnego wynosi 5-7 lat.

Koncert - finałowa część Festiwalu Black or White

Integralną część Festiwalu Black or White stanowi koncert, który z uwagi na pandemię został już w zeszłym roku przeniesiony na czerwiec i odbędzie się 11 czerwca 2022 roku o godz. 18:00 w Klubie Studio pod hasłem: "Duety wszech czasów".

Wystąpią w nim: Grażyna Łobaszewska, Stanisław Sojka, Edyta Krzemień, Karolina Leszko, Andrzej Lampert, Mateusz Krautwurst, Jan Bzdawka, Kabaret Hrabi, Czesław Jakubiec, Daria Kysilevska, Denis Lemaykin, Colour voices oraz Star_si.

Koncert poprowadzi Ewa Drzyzga. Mottem każdego koncertu jest natomiast maksyma Pitagorasa: "Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów".

Festiwal przybrał nazwę Black or White, ponieważ symbolem NET stała się zebra, trudno bowiem stwierdzić, czy zebra jest biała w czarne paski, czy może odwrotnie. Podobne trudności może sprawiać odróżnienie NET od innych powszechnie występujących chorób.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

O PROGRAMIE FESTIWALU MÓWI IZABELA MYTNIK - ORGANIZATOR

W promowanie wiedzy na temat nowotworów neuroendokrynnych włączają się również artyści występujący podczas koncertu.

Dochód ze sprzedaży biletów przekazywany jest w całości dla Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej "Pro Endocrinologia" Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, umożliwiając tym samym poprawę diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych pozostających pod opieką kliniki.