Akcja Movember polega na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji. Rozmawiamy o raku jąder i prostaty, by uświadamiać panom, chłopcom ale też paniom, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne /Artyom Geodakyan /PAP

Movember to międzynarodowa kampania, która narodziła się w Australii w 2003 roku. Od tamtej pory obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej krajów, by edukować mężczyzn, jak ważne jest wczesne wykrywanie nowotworów atakujących jądra i prostatę.

Symbolem akcji stało się zapuszczanie wąsów przez 30 dni listopada. Mężczyźni zapuszczają ten niemodny już zarost, by zmianą swojego wizerunku zwrócić uwagę na problemy, które dla wielu panów pozostają nadal tematem tabu. Wąsy zdobią twarze ambasadorów akcji niczym różowe wstążki kojarzone z kampaniami dotyczącymi profilaktyki kobiecych nowotworów.

Każdego roku do akcji Movember Polska dołączają nowe firmy, które nie tylko pomagają finansowo przy organizacji wydarzeń z bezpłatnymi badaniami, ale przede wszystkim uczestniczą w niej jako partnerzy tworzący nową jakość w komunikacji z mężczyznami, którzy przez wiele lat nie byli bezpośrednimi adresatami żadnych działań związanych z profilaktyką i wczesnym wykrywaniem nowotworów.

Cele kampanii

Jak co roku celem kampanii Movember jest podnoszenie świadomości mężczyzn w całym kraju na temat profilaktyki raka jąder i prostaty. Nowotwory jąder dotyczą przede wszystkim młodych mężczyzn, między 15 a 35 rokiem życia, zaś rak gruczołu krokowego dotyczy panów w coraz młodszym wieku - nawet 45-letnich.

Rak jąder

Chociaż rak kojarzony jest głównie jako choroba osób starszych, to jednak nowotwory jąder atakują głównie ludzi młodych. Ryzyko dotyczy nawet osób około 14. roku życia, ale grupą najbardziej narażoną na zachorowanie są panowie w wieku od 20 do 34 lat.

Nie ma wyszczególnionych żadnych czynników ryzyka. Siedzenie z laptopem na kolanach, czy spędzanie wielu godzin na podgrzewanym siedzeniu samochodu, niekoniecznie powodują zwiększenie szansy na zachorowanie na raka jądra. Nie ma również zestawu wskazanych produktów spożywczych, ćwiczeń czy innych elementów, które pomogłyby nam tego nowotworu uniknąć.

Rak jąder przytrafić się może każdemu mężczyźnie. Musimy przy tym pamiętać, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się i najbardziej agresywnych nowotworów.

Samobadanie

Niezbyt męsko jest umrzeć z bardzo błahego powodu - mówią organizatorzy kampanii Movember Polska 2017 - dlatego też musimy pamiętać, że dbanie o swoje męskie sprawy jest kluczowym elementem walki z rakiem jąder. Jego wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie niemal w 100% przypadków - warunkiem jest jednak przeznaczenie kilku minut w miesiącu na samobadanie.

Raz w miesiącu po ciepłym prysznicu weź sprawy w swoje ręce:

1. Poprzekładaj jądra pomiędzy palcami. Dokładnie sprawdź ich powierzchnię.

2. Szukaj nawet najmniejszych zmian - stwardnień na ich powierzchni, guzków lub bolesnych miejsc.

3. Zwracaj uwagę także na niebolesne guzy.

4. Sprawdź, czy w mosznie nie ma płynu.

5. Zwracaj uwagę na uczucie ciężkości w mosznie.

6. Ważnym sygnałem może być także nawracający ból podbrzusza.

Im więcej badań będziesz mieć za sobą, tym łatwiej i szybciej rozpoznasz zmiany lub niepokojące objawy. Pamiętaj, że pierwszym krokiem po wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości jest wizyta u lekarza, który zaleci dalsze badania - może to być internista lub urolog.

Nowotwory prostaty

Nowotwór prostaty jest drugą, po raku płuc, najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce. Jest to jednocześnie bardzo powoli rozwijający się nowotwór, jednak ze względu na fakt, że gruczoł krokowy nie jest tak dostępny jak jądra, trudno jest badać się samemu. Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka jest funkcja prostaty, ale dzięki wydzielanemu przez ten gruczoł hormonowi, również i ten nowotwór można wykryć i leczyć już w początkowych fazach jego rozwoju.

Po 45. roku życia każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w roku realizować kontrolne badania krwi. Warto, aby znalazło się w nich badanie poziomu antygenu PSA. Jeśli wykracza on poza normę, dalsza diagnoza pozwoli ustalić kolejne kroki.

Warto przy tym zauważyć, że nie każdy nowotwór operowany jest w tym przypadku od razu. Dokładne badania pozwalają określić, czy wymagane jest natychmiastowe leczenie, czy też obserwacja i kontrola.

Mężczyźni są bardzo często zdziwieni, że rak jąder to jest choroba panów młodych, albo są zaszokowani tym, że rak prostaty to jest choroba mężczyzn po 45. roku życia - mówi Jakub Kajdaniuk, kordynator akcji.

W tym roku bezpłatne badania odbędą się w całym kraju:

02 XI - Wrocław, SkyTower

04 XI - Bielsko Biała, Galeria Sfera

10 XI - Kraków, Galeria Bronowice

12 XI - Lublin, Tarasy Zamkowe

19 XI - Poznań, Galeria Malta

19 XI - Kędzierzyn-Koźle, Odrzańskie Ogrody

22 XI - Warszawa, Hala Koszyki

24 XI - Łodź - Pasaż Łódzki

26 XI - Gdynia - CH Batory

28 - 29 XI - Katowice, CNTI UE