Światowej sławy chirurdzy piersi i pacjentki, które przeszły leczenie raka piersi – spotykają się w piątek i sobotę w Łodzi na konferencji Breast Design Days. To rodzaj platformy do wymiany myśli, doświadczeń, miejsce do rozmowy o potrzebach pacjentek i najnowszych trendach w chirurgii onkoplastycznej.

REKLAMA

Breast Design Days to również czas na edukację w zakresie chirurgii piersi, pokazanie metod operacji onkologicznych, które pozwolą oszczędzić piersi lub je zrekonstruować. Ten temat ciągle jeszcze jest obcy pacjentkom w Polsce. Jestem po mojej operacji 13 lat i wiem, że kobiety nadal nie wierzą w to, że można być zdrową i oszczędzić pierś - zauważa pacjentka Marzena Lewandowska z łódzkiej Fundacji "Kocham życie". Przecież na świecie robi się tak, że kieruje się uwagę chorej na operację oszczędzającą pierś, a nie na całkowitą mastektomię. W Polsce jeszcze tak nie jest. To jest temat do rozmów z lekarzami i pole do edukacji.

Nierzadko kobiety boją się także, że operacja oszczędzająca pierś lub rekonstruująca, nie pozwoli na pełne wyleczenie. Obawiają się, że po takiej operacji mogą pojawić się przerzuty. Nie jest prawdą, że jeśli zostaje część piersi lub udaje się ją uratować, to nowotwór powróci. Pamiętać trzeba też o tym, że nie każdy rodzaj raka, jego wielkość, położenie, pozwalają na operację oszczędzającą piersi. Decyzję, dotyczącą wyboru operacji, kobieta musi podjąć po konsultacji ze swoim lekarzem.

Cała inicjatywa Breast Design Days zrodziła się z myślą o kobietach - by było im łatwiej zmagać się z chorobą - ale też z myślą o lekarzach - aby mogli proponować leczenie, na jakie zasługują Polki. Chodzi o leczenie skojarzone, oparte o najwyższe światowe standardy i wytyczne oraz najnowsze metody i techniki.

Teraz, w nowoczesnym podejściu do chirurgii piersi, jest wspólna decyzja lekarza i pacjentki - podkreśla organizatorka konferencji - prof. Agnieszka Kołacińska z Uniwersytetu Medycznego i Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi. Kolejność powinna być taka: rozpoznanie, choroba, wskazania onkologiczne, świetne techniki chirurgiczne, rekonstrukcyjne, ale również oczekiwania i preferencje pacjentki. Z tego też powodu, ta konferencja i nasze działania (które będziemy ulepszać) właśnie świetnie wpisują się w tę światową tendencję - mówi profesor.

Konferencja poświęcona była również potrzebom pacjentek oraz architekturze i funkcjonalności wnętrz szpitalnych.

Konferencja składała się z trzech modułów:

- Panel medyczny (poświęcony technikom chirurgii piersi). W ramach tego modułu najlepsi światowi specjaliści z dziedziny chirurgii i rekonstrukcji piersi dzielili się swoimi doświadczeniami w postaci sesji wideo i wykładami z fotografiami onkologicznych, onkoplastycznych i rekonstrukcyjnych technik operacyjnych u chorych na raka piersi. Przyjechali eksperci z: Ameryki Północnej, Południowej i Europy.

- Panel pacjencki (który skupia się na idei tworzenia nowoczesnej onkologii skoncentrowanej na chorym). W tej części wzięło udział około 50 pacjentek z całej Polski w celu dyskusji i wymiany doświadczeń, związanych z chirurgicznym leczeniem raka piersi.

- Panel design (poświęcony architekturze i funkcjonalności wnętrz medycznych). Pod merytorycznym nadzorem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi projektanci, wizjonerzy, architekci, lekarze oraz fizjoterapeuci prowadzili warsztaty i wykłady, opowiadające o sztuce projektowania wnętrz szpitalnych. Podzieli się wiedzą o najnowszych trendach, dostępnych rozwiązaniach i materiałach oraz o wpływie wystroju wnętrz na proces terapeutyczny i komfort chorych.

(ag)