W wielu ośrodkach są wolne miejsca dla pacjentów, którzy chcą skorzystać z Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. Chodzi o prowadzone w całej Polsce badania niskodawkową tomografią komputerową. W wyselekcjonowanych ośrodkach w całym kraju darmowe badanie mogą przejść osoby, które skończyły 55 lat i od lat palą papierosy.
Niskodawkowa tomografia komputerowa to bezpieczne badanie (1/3 promieniowania wobec standardowej tomografii), które pozwala wykryć nawet kilkumilimetrowe guzki płuca.
Wczesne wykrycie raka płuca pozwala na zoperowanie i wyleczenie pacjenta. Niestety, w Polsce raka płuca w 80 proc. wykrywa się w zaawansowanym stadium, kiedy operacja jest już niemożliwa.
W moim ośrodku do końca 2021 r. mogę za darmo przebadać jeszcze 2000-3000 pacjentów. Prowadzimy takie badania przesiewowe w soboty. Niestety, nie ma chętnych. To wielka szkoda, bo dzięki wczesnemu wykryciu moglibyśmy uratować wielu chorych - ubolewa profesor Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Kto powinien skorzystać z badania?
Według oficjalnych wytycznych, z badań powinny skorzystać osoby w wieku 55-74 lat, które palą papierosy nałogowo - paczkę dziennie od 20 lat lub palą 2 paczki dziennie przez 10 lat oraz nie udało im się rzucić palenia na więcej niż 15 lat.
Do badań są też kwalifikowane osoby w wieku 50-74 lat, które - poza wspomnianymi czynnikami ryzyka - z uwagi na wykonywany zawód były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy czy radon, oraz chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub nowotwory zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego.
Cel: wykryć nowotwór we wczesnym stadium
Stan pandemii doprowadził do tego, że pacjenci zgłaszają się z nowotworami w bardziej zaawansowanym stadium. To badanie ma za zadanie wczesne wykrycie nowotworu, a tym samym zwiększenie szansy wyleczenia trwałego poprzez poddanie się leczeniu chirurgicznemu i uzupełniającemu. To badanie podobne do konwencjonalnej tomografii komputerowej, różnica jest taka że dawki promieniowania są niższe, nie narażamy też chorego na uszkodzenie narządów wewnętrznych przez podanie kontrastu jodowego. Badanie trwa około 15-20 minut - podkreśla w rozmowie z RMF FM szef Polskiej Grupy Raka Płuca profesor Dariusz Kowalski