Rak piersi to najczęściej dotykająca kobiety na świecie choroba. Onkolodzy alarmują, że panie w Polsce zazwyczaj trafiają pod opiekę lekarską już w zaawansowanym stadium choroby.

REKLAMA

Rocznie na świecie raka piersi diagnozuje się u ponad 1,5 mln kobiet. W Polsce rocznie odnotowuje się około 17 tysięcy przypadków choroby. 5 tysięcy osób umiera. Zgony spowodowane są zbyt późną diagnostyką. 80 proc. pań zwleka z badaniem mammograficznym - stwierdza Bożena Kiemystowicz prezes Stowarzyszenia Kobiet do walki z rakiem Piersi Europa Donna.

Obecnie mamy do czynienia z "onkologicznym tsunami". Choroby nowotworowe stanowią drugą przyczynę zgonów wśród całej populacji, a rak piersi to obecnie pierwsza przyczyna zgonu wśród młodych kobiet - mówi onkolog lek. Dorota Wojtachnio. Co ciekawe, wzrost zachorowań dotyczy również bogatych wysokorozwiniętych krajów Unii Europejskiej, w których diagnostyka jest bardzo zaawansowana.

Lekarze podkreślają, że wczesna diagnostyka i codzienna profilaktyka może uratować nam życie. Ćwiczmy przynajmniej pół godziny dziennie, unikajmy używek jak papierosy i alkohol, a ryzyko zachorowania na raka piersi oddali się - dodaje lek. Dorota Wojtachnio

Jak często się badać?

- raz w miesiącu samobadanie piersi

- raz do roku badanie piersi przez lekarza

- raz na dwa lata wykonanie mammografii

Rak piersi