Rak płuca jest najczęściej występującym w naszym kraju nowotworem. Według Narodowego Funduszu Zdrowia, od 1 października tego roku, w pilotażowych ośrodkach możliwe jest wprowadzenie kompleksowej opieki w zakresie tej choroby. Powinno to poprawić wczesną diagnostykę oraz skuteczność leczenia tego nowotworu.
Co roku rak płuc wykrywany jest około 23 tys. Polaków, a z powodu wysokiej śmiertelności niemal tyle samo pacjentów umiera. Aż co czwarty zgon wywołany nowotworem przypada na raka płuca.
Od 1 października w kilku pilotażowych ośrodkach jest możliwe wprowadzenie kompleksowej opieki w zakresie tej choroby.
Jak podkreśla prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z warszawskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, trzeba przede wszystkim przyspieszyć wykonanie badań obrazowych, jak i patomorfologicznych oraz molekularnych. To od nich zależy wybór strategii terapii. Z tym jest kłopot, bo na skutek rozproszenia diagnostyki tego nowotworu od podejrzenia raka płuca do postawienia ostatecznej diagnozy mija nawet 6 miesięcy. To zdecydowanie za długo - alarmuje prof. Joanna Chorostowska-Wynimko.
Zbytnio przeciągająca się diagnostyka może sprawić, że nowotwór, który był wcześniej operacyjny, nie może być już usunięty. Tymczasem największe szanse na skuteczne leczenia raka płuca są wtedy, gdy guza można zoperować.
Jedynie u 15 proc. chorych raka płuca wykrywany jest na takim etapie, że mogą być oni jeszcze operowani. Wynika to również z tego, że choroba ta przebiega podstępnie i u większości chorych rozpoznawana jest zbyt późno - zaznacza specjalistka. U wielu chorych jest za późno na leczenie operacyjne już w chwili podejrzenia rozwoju tego nowotworu.
Początkowe objawy raka płuca są niespecyficzne. Mogą to być takie dolegliwości jak uporczywy kaszel, chrypka, duszność i ból w okolicach klatki piersiowej, które na ogół nie są kojarzone z rakiem płuca. Najbardziej niepokojącym objawem jest krwioplucie.
NFZ planuje wprowadzenie od 1 października 2018 r. koordynowanej opieki także w zakresie leczenia innych schorzeń, takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane i udar mózgu.
(mc)