Przegląd leczenia nowotworów i większe wydatki na onkologię zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski. To odpowiedź na najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli. Wynika z niego, że Polska - razem z Węgrami i Chorwacją - jest w europejskiej czołówce krajów o najwyższej umieralności z powodu nowotworów.

REKLAMA
Minister zdrowia Łukasz Szumowski /Jacek Turczyk /PAP

Onkologia to kluczowa dziedzina dla Polski. Wiemy, że choroby kardiologiczne i onkologiczne to te schorzenia, na które siedmiu na dziesięciu Polaków umrze. Onkologia ma ogromny potencjał poprawy, dlatego że wykrywanie i przeżycie pięcioletnie nie jest na takim poziomie jak chcielibyśmy. Chcemy, zgodnie z expose pana premiera Mateusza Morawieckiego, stworzyć narodowy instytut onkologii pozwalający na lepsza koordynację i wczesne wykrywanie nowotworów, na które najczęściej umierają Polacy - podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem.

Będziemy przeglądali koszyk świadczeń i taryfikację. Onkologia i kardiologia są priorytetem. Zaczynamy te prace, do końca roku chcemy mieć odpowiedź na zmiany taryfikacji. Wiem, że są dziedziny w kardiologii, które z założenia są deficytowe i tak nie powinno być. To będziemy zmieniali. Na pewno te środki pojawią się i będą wydawane w sposób racjonalny - dodaje.

Nowe, innowacyjne terapie będą mieć szansę na finansowanie, jeśli przejdą evidence base, jeżeli przejdą przez sito racjonalnego wydawania środków publicznych - podkreśla.

Jest kilka dziedzin onkologii, które są deficytowe. Nie chce wskazywać które, bo to mogłoby wzbudzić niepotrzebne emocje. Robiliśmy audyty w jednostkach onkologicznych i mamy wniosek: zarządzenie mogłoby być lepsze, ale musi być bardziej racjonalne wydawanie pieniędzy, zarówno przez płatnika, jak i przez nas - zaznacza minister zdrowia.

NIK: Nowotwory główną przyczyną zgonów w Polsce

Za siedem lat nowotwory staną się główną przyczyna zgonów w Polsce, a zachorowalność wzrośnie o jedną czwartą - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w specjalnym raporcie przygotowanym z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Najgroźniejsze dla mężczyzn są rak płuca i jelita grubego oraz rak prostaty i pęcherza moczowego, a dla kobiet rak piersi i jajnika - informuje dziennikarz RMF FM Grzegorz Kwolek, który zapoznał się z tym raportem. W Polsce co roku z powodu nowotworów umiera ponad 100 tysięcy osób - to tak, jakby z mapy znikało miasto wielkości Legnicy.

Główną przyczyną wzrostu zachorowań będzie gwałtowne starzenie się społeczeństwa. Obecnie większość nowotworów jest diagnozowana u osób po 60. roku życiu (70 proc. u mężczyzn, 60 proc. u kobiet).

Jak wynika z danych NIK, skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest niższa niż w większości krajów Unii. Polska, razem z Węgrami i Chorwacją, otwiera niechlubną trójkę krajów Wspólnoty o najwyższej umieralności.

(ag)