Ponad osiemnaście tysięcy mężczyzn w Polsce rocznie dowiaduje się, że chorują na raka prostaty. Właśnie o tym nowotworze mówimy w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". Odwiedzamy Oddział Urologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
Trafić do nas mogą wszyscy, bez ograniczeń. Ośrodek Urologiczny w naszym Szpitalu jest nowoczesny, doskonale wyposażony, a my wsłuchujemy się w potrzeby chorego. To nie jest slogan, nasi pacjenci doceniają nasz trud i fakt, że standard, który proponujemy przekracza standard określany przez Ministerstwo Zdrowia - mówi profesor Artur Antoniewicz i jako główny przykład podaje operacje robotowe. Od początku tego roku wykonano z powodzeniem ponad siedemdziesiąt operacji. Większość zabiegów dotyczyła osób z nowotworami: nerki, gruczołu krokowego i pęcherza moczowego.
To jest technologia przyszłości, która wkracza do Polski. W naszym kraju jeszcze nie jest stosowana masowo, ale ponad dwa tysiące takich zabiegów wykonuje się już w Polsce, dla dobra chorych. Pacjenci mówią: "Dziękuję, polecam, cieszę się, że skorzystałem z tej operacji, dwa dni po niej mogłem pójść do domu, opuścić szpital, nie jestem skaleczony, nie przeżywam ciężko swojej choroby, czuję się uwolniony od nowotworu" - dodaje profesor Antoniewicz.
Nie trzeba się bać medycyny, a szczególnie urologii, bo ona stała się strawna i przyjazna dla chorego
Duża część operacji robotowych przeprowadzanych na Oddziale Urologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym jest refundowana.
POSŁUCHAJ ROZMOWY Z DZIENNKARZA RMF FM MICHAŁA DOBROŁOWICZA Z PROF. ARTUREM ANTONIEWICZEM, KTÓRY KIERUJE ODDZIAŁEM UROLOGII W MIĘDZYLESKIM SZPITALU SPECJALISTYCZNYM
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Na czym polegają operacje robotowe?
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Lekarze z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego tłumaczą, że operacje z wykorzystaniem robotów polegają na tym, że narzędzia chirurgiczne wprowadzone do ciała chorego metodą laparoskopową, czyli przez minimalne otwory w powłokach brzusznych, podczepione są do urządzenia-manipulatora, który zawiaduje narzędziami bardzo precyzyjnie.
Operacje wykonuje chirurg, który steruje urządzeniem z osobnego miejsca, operatora nie ma przy chorym. Jest przy nim tylko robot, który precyzyjnie realizuje zadania wyznaczone przez doświadczonego chirurga
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
W naszym Szpitalu pacjent jest najważniejszy, znajduje się w centrum wszystkich działań. Personel stale dąży do zapewnienia pacjentom przyjaznego środowiska, ciepłych relacji z pacjentami i ich rodzinami. Zależy nam, by każdy nasz pacjent czuł się bezpiecznie, dlatego za priorytet stawiamy sobie najwyższą jakość świadczeń i rodzinną atmosferę. W tym celu wdrażamy system zarządzania jakością - zaznacza Jarosław Rosłon, będący od 2002 r. dyrektorem MSSW.