Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Placówki medyczne w całym kraju z tej okazji zorganizowały akcje profilaktyczne i informacyjne. Sprawdźcie, gdzie możecie z nich skorzystać.
Na Dolnym Śląsku do ponad 20 powiatów dojadą mammobusy. Badania będą wykonywać w 51 miejscowościach, od dziś do soboty. Z badań mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanego badania w ramach "Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi".
We wszystkich dolnośląskich placówkach NFZ zorganizowane zostaną akcje informacyjne m.in. na temat pakietu onkologicznego, szybkiej ścieżki onkologicznej oraz placówek, które realizują ten pakiet.
W wielu miejscach - także w centrach handlowych - będą stoiska edukacyjne, gdzie np. specjaliści pokażą na fantomach, jak wykonywać samobadanie piersi.
7 lutego Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu organizuje tzw. białą sobotę. W specjalistycznej przychodni będzie można skorzystać z porady chirurgów onkologów, ginekologa onkologa i wykonać bezpłatne badania m.in. mammografię, USG piersi czy cytologię.
W woj. kujawsko-pomorskim od 8 do 18 w siedzibach NFZ w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku trwa dzień otwarty. Pracownicy Funduszu odpowiadają na pytania dotyczące pakietu onkologicznego, programów profilaktycznych finansowanych przez. Można uzyskać informacje o placówkach, które podpisały umowę na realizację pakietu onkologicznego.
Na Lubelszczyźnie dzień otwarty zorganizowano w Oddziale Wojewódzkim NFZ w Lublinie oraz w delegaturach w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Placówki są czynne od 8 do 16. Pracownicy Funduszu udzielą informacji m.in. o tym czym jest pakiet onkologiczny, kto może z niego skorzystać, kto wydaje kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, jaką rolę pełni lekarz rodzinny w diagnostyce onkologicznej, a także które ośrodki realizują pakiet onkologiczny. Ponadto dostępne będą informacje na temat profilaktyki nowotworów oraz możliwości skorzystania bezpłatnie z badań w ramach programów profilaktycznych; Programu Profilaktyki Raka Piersi oraz Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego "Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi" przy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie będą udzielać informacji na temat programów profilaktycznych realizowanych w Ośrodku. Każdy zainteresowany będzie mógł również zapoznać się z metodami i technikami samobadania piersi na fantomach.
Mieszkanki 11 powiatów od dziś do piątku będą mogły też zbadać się w specjalnych mammobusach. Mammobusy odwiedzą na Lubelszczyźnie jedenaście powiatów: janowski, opolski, łęczyński, parczewski, bialski, tomaszowski, hrubieszowski, zamojski, biłgorajski, krasnostawski oraz chełmski. TU ZNAJDZIECIE HARMONOGRAM POSTOJU MAMMOBUSÓW
W woj. lubuskim Oddział Wojewódzki NFZ w godz. 8.00-16.00 organizuje w swojej siedzibie w Zielonej Górze specjalne stanowisko, gdzie każdy będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego na temat Pakietu Onkologicznego, uzyskać spis placówek realizujących Pakiet Onkologiczny w woj. lubuskim, dowiedzieć się, jakie programy profilaktyczne są finansowane przez LOW NFZ oraz kto je realizuje, otrzymać pakiet materiałów informacyjnych m.in. na temat pakietu onkologicznego, badań profilaktycznych, praw pacjenta itd.
W 4 miastach dziś i jutro kobiety między 50. a 69. rokiem życia będą mogły zrobić też badania mammograficzne w mammobusach. Dziś mammobusy będą w Krośnie Odrzańskim i Sulechowie, jutro w Międzyrzeczu i Nowej Soli.
W woj. łódzkim w punktach informacyjnych i w delegaturach NFZ będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat zasadach szybkiej terapii onkologicznej, profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Pacjenci uzyskają także informacje o badaniach dla osób obciążonych genetycznie nowotworami.
W sobotę 7 lutego na terenie całego województwa kobiety w wieku 25 – 59 lat będą mogły wykonać bezpłatne badanie cytologiczne. TU ZNAJDZIECIE WYKAZ PLACÓWEK.
Mieszkanki powiatów: bełchatowskiego, radomszczańskiego, sieradzkiego i tomaszowskiego będą mogły także wykonać bezpłatną mammografię. MIEJSCA, W KTÓRYCH BĘDĄ MAMMOBUSY, ZNAJDZIECIE TUTAJ.
W Małopolsce siedziby NFZ w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Nowym Targu organizują Dzień Otwarty w godz. 8-16. Pacjenci będą mogli dowiedzieć się wszystkiego nt. pakietu onkologicznego. W Krzeszowicach, Tomicach i Kętach staną mammobusy.
W sobotę 7 lutego zostanie natomiast zorganizowana biała sobota - będzie można skorzystać z porad lekarzy specjalistów oraz wykonać bezpłatne badania profilaktyczne (mammografię i cytologię). TUTAJ ZNAJDZIECIE LISTĘ PLACÓWEK, W KTÓRYCH ZORGANIZOWANA BĘDZIE BIAŁA SOBOTA.
Na Mazowszu informacje nt. pakietu onkologicznego, profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy można uzyskać w siedzibach NFZ w Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach. Placówki będą czynne od godz. 8 do 16.
W powiatach: garwolińskim, legionowskim i sochaczewskim staną też mammobusy, w których mogą przebadać się kobiety. TU ZNAJDZIECIE LISTĘ MIEJSC, W KTÓRYCH BĘDĄ MAMMOBUSY.
W woj. opolskim tamtejszy oddział NFZ w Opolu organizuje dzień otwarty od 9 do 15. Będzie można dowiedzieć się wszystkiego nt. pakietu onkologicznego i programów profilaktycznych. Mammobusy od dziś do piątku będą w powiecie brzeskim. TU ZNAJDZIECIE LISTĘ MIEJSC, W KTÓRYCH BĘDĄ MAMMOBUSY.
W sobotę 7 lutego Opolskie Centrum Onkologii organizuje Białą Sobotę, w trakcie której będą wykonywane badania przesiewowe (mammografii) w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i nauka samobadania piersi.
Na Podkarpaciu, w rzeszowskim oddziale NFZ od godz. 8:30 do 15:30 będą udzielane informacje nt. pakietu onkologicznego. Mieszkanki Jasła będą mogły od godz. 10-16 przebadać się w mammobusie. Jutro i pojutrze mammobus będzie w Dębicy.
Na Podlasiu między 8 a 16 w siedzibie NFZ w Białymstoku będzie działać specjalnie wydzielone stanowisko, w którym każdy zainteresowany otrzyma informacje na temat Szybkiej Terapii Onkologicznej, a także programów profilaktycznych wykrywających raka piersi czy raka szyjki macicy.
W woj. pomorskim tamtejszy oddział NFZ w Gdańsku od 9 do 15 informacji i rad udzielać będą pracownicy NFZ oraz fachowcy z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gdańsku. W trakcie ich dyżuru zademonstrowany będzie również na fantomach instruktaż samobadania piersi przez kobiety.
Podobne punkty informacyjne uruchomione będą także w placówkach NFZ w Słupsku, Gdyni, Chojnicach i Malborku.
W sobotę 7 lutego odbędzie się Dzień Otwarty w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Z tej okazji panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych oraz cytologicznych.
W woj. śląskim w siedzibie NFZ w Katowicach od 8 do 16 będzie można uzyskać informacje nt. pakietu onkologicznego. W kilkunastu powiatach staną też mammobusy. LISTĘ MAMMOBUSÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ.
W woj. świętokrzyskim dzień otwarty zorganizowano w siedzibie tamtejszego NFZ w Kielcach. Placówka w godz. 8 do 16 będzie udzielać informacji nt. pakietu onkologicznego.
W woj. warmińsko-mazurskim zorganizowano Dzień Otwarty w siedzibie NFZ w Olsztynie od godz. 8-16. Pracownicy odpowiadać będą na pytania dotyczące zarówno profilaktycznych programów onkologicznych jak i szybkiej ścieżki onkologicznej. Ponadto osoby, które zechciałyby dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku, będą mogły zarejestrować się.
W Wielkopolsce w siedzibie NFZ w Poznaniu pracownicy Funduszu będą odpowiadać na pytania dotyczące pakietu onkologicznego, a także informować o bezpłatnych badaniach profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego w Poznaniu będą informować o bezpłatnych programach profilaktycznych dla pań, a na przygotowanych fantomach będą uczyć zainteresowane kobiety badania piersi. Nałogowi palacze natomiast będą mogli zbadać poziom dwutlenku węgla w wydychanym przez nich powietrzu. Będzie można także zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej.
W woj. zachodniopomorskim w placówkach NFZ w Szczecinie i Koszalinie od 8 do 18 będzie można dowiedzieć się wszystkiego nt. pakietu onkologicznego oraz nt. badań profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video