Zapalenie ucha zewnętrznego jest przykrą chorobą, która może przyjmować różne formy - czasami są to wypryski, innym razem zapalenia w przewodzie słuchowym, a nawet w całej małżowinie usznej. Lekarz rozpoznaje chorobę za pomocą badań otolaryngologicznych oraz dermatologicznych.

REKLAMA

Tego typu choroba najczęściej jest nazywana uchem pływaka. Ucho pływaka to proces zapalny, który zaatakować może błonę bębenkową, kanał słuchowy lub małżowinę uszną.

Ból ucha zewnętrznego może być związany z infekcją wirusową, grzybiczą lub bakteryjną. Objawy w większości przypadków dotyczą gorączki, kłującego bólu nawet w obrębie żuchwy, a także upośledzenia słuchu.

Ucho pływaka - przyczyny

Zapalenie o podłożu bakteryjnym spowodowane jest najczęściej czyrakiem ucha. Gronkowiec złocisty jest bakterią, która odpowiada za tą chorobę, a powstawanie wydzieliny ropnej może wiązać się z obecnością pałeczki ropy błękitnej.

Wirusowe zapalenie ucha wynika z istnienia wirusa Varicella-Zoster, który może nawet doprowadzić do półpaśca usznego. Zapalenie występuje także przez grzyby z grupy Candida, które prowadzą do grzybicy przewodu słuchowego.

Objawy choroby

Objawami zapalenia ucha zewnętrznego są najczęściej: bóle głowy, uczucie napięcia skóry, świąd, gorączka, dreszcze, ból w trakcie jedzenia, wycieki z ucha, uczucie rozpierania w uchu, uszkodzenie słuchu, pęcherzyki, a nawet wydzielina skórna.

Każdy z tym objawów powinien zostać skonsultowany z lekarzem, który pozwoli dobrać ścieżkę leczenia.

Leczenie bólu ucha zewnętrznego

Przed zastosowaniem odpowiedniego leczenia, wykonane zostają badania dermatologiczne, otolaryngologiczne, a także bakteriologiczne. Czas trwania takiego leczenia zależy głównie od objawów, a także od patogenu, który doprowadził do choroby.

Zapalenie bakteryjne leczone jest z użyciem antybiotyków o miejscowym działaniu, a także leków doustnych. Leczenie miejscowe trwa około 7 dni, a jeśli nie dojdzie do wyleczenia, stosuje się antybiotykoterapię. W uśmierzeniu bólu pomogą także leki przeciwbólowe, które kupimy bez recepty.

Grzybicze zapalenie ucha wymaga dość długotrwałego leczenia, które opiera się na oczyszczeniu przez lekarza przewodu słuchowego, a także zażywaniu leków przeciwgrzybiczych. Jeśli wystąpi półpasiec uszny, konieczne jest wdrożenie leczenia przeciwwirusowego.

W przypadku stosowanie leczenia zachowawczego, stosuje się zazwyczaj: opatrunki, regularne czyszczenie przewodu słuchowego, stosowanie danych lekarstw, okłady zmniejszające ból. Zalecane w tym okresie jest szczególnie unikanie przeciągów, a także pływania.

Ból ucha zewnętrznego znacznie zmniejsza nasz komfort życia i może prowadzić do dalszych dolegliwości. Zapalenie ucha powinno zostać stwierdzone przez lekarza, który zastosuje odpowiednie badania. Wdraża on także dane leczenie, które zależy zazwyczaj od rodzaju zapalenia i jego podłoża. Może trwać od kilku dni, nawet do kilku tygodni, co jest kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. Nie należy lekceważyć bólu w obrębie uszu, gdyż może zwiastować poważniejsze choroby.