Zapalenie krtani to powszechna dolegliwość, która może być wywołana wieloma różnymi czynnikami. Nie należy jej ignorować, gdyż w wielu przypadkach może okazać się niebezpieczna. Ważne jest, aby udać się do specjalisty, który podejmie decyzję o przebiegu leczenia.
Opuchnięcie strun głosowych jest bezpośrednią przyczyną zmiany głosy. To jeden z bardzo charakterystycznych objawów stanu zapalnego krtani. Schorzenia dróg oddechowych są szczególnie groźne u dzieci, ale nie tylko.
Chorzy zwykle mówią bardzo niewyraźnie, a dodatkowo ściszają głos
Stan zapalenia krtani obejmuje również sąsiadujące struny głosowe. Stają się one opuchnięte, przez co zmienia się ich wibracja oraz dźwięk głosu. W przypadku łagodnego stadium dolegliwości jest on lekko zachrypnięty, zamienia się w szept, a nawet chwilowo zanika. W dużej mierze odpowiadają za to zakłócenia w przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Przestaje ono przechodzić przez krtań w sposób równomierny z powodu jej opuchlizny (zwiększenia objętości).
Co wywołuje zapalenie krtani?
Zapalenie krtani może być wywołane rozmaitymi czynnikami, więc konieczne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. W przypadku przewlekłego stanu zapalnego najprawdopodobniej dochodzi do ciągłej ekspozycji na czynniki drażniące. Można do nich zaliczyć m.in.
- Nadużywanie głosu - zapalenie krtani bardzo często dotyka mówców, nauczycieli, wokalistów i inne osoby, które nadużywają głosu. Dotyczy to również tych, którzy używają go w sposób niewłaściwy (np. często krzycząc).
- Papierosy - z nawracającym zapaleniem krtani nierzadko borykają się palacze. Papierosy mogą powodować pogrubienie strun głosowych.
- Alkohol - prowadzi do chemicznego podrażnienia krtani. Zachodzą tutaj podobne zmiany, jak w przypadku palenia papierosów.
- Refluks przełyku (GERD) - kwas żołądkowy, który cofa się z żołądka do przełyku działa drażniąco na krtań. Chrypka zwykle zauważalna jest rano, ponieważ opisywana choroba nasila się w pozycji leżącej.
- Niekorzystne warunki otoczenia - mogą być one związane z wykonywaną pracą zawodową. Przewlekłe zapalenie krtani może pojawić się u osób narażonych na opary chemiczne lub przemysłowe.
Charakterystyczne objawy
Do najpowszechniejszych objawów zapalenia krtani można zaliczyć m.in.:
- zachrypnięty głos,
- trudności z mówieniem,
- gorączka,
- ból gardła,
- kaszel,
- potrzeba odchrząkania,
- pogorszone samopoczucie,
- katar,
- ból głowy,
- u dzieci świszczący oddech i wzmożone ślinienie.
Leczenie zaczyna się od "oszczędzania" głosu
W przypadku łagodnego zapalenia krtani podstawę jest nawilżenie głosu, a także jego "oszczędzanie". Lekarz może zalecić specjalne pastylki do ssania. W przypadku przewlekłego schorzenia konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Ropne zapalenie nagłośni wymaga hospitalizacji. W przypadku dzieci rekomendowane są inhalacje (z dodatkiem antybiotyków lub innych preparatów). Ważne jest wyeliminowanie czynników drażniących, które wywołują schorzenie.