Miażdżyca tętnic to choroba, która prowadzi do uszkodzeń wielu narządów, w szczególności serca i ośrodkowego układu nerwowego. Istnieją różne przyczyny powstawania zmian miażdżycowych. Jak im zapobiegać – podpowiada ekspert portalu „Twoje Zdrowie”.
Pierwsze doniesienia o miażdżycy pojawiły się w medycynie już w XIX wieku. Zaobserwowano wtedy zwężenia tętnic z towarzyszącymi zakrzepami. W 1856 roku potwierdzono w badaniu autopsyjnym istnienie tego schorzenia, i że jest ona wyrazem aktywnego procesu zapalnego. Hipotezę tą postawił Rudolf Virchow, jedna z ikon medycyny. W ciągu następnych 150 lat różne były koncepcje na temat jej powstawania, aż w końcu w 1999 roku Rusell Ross potwierdził teorie Virchowa i ogłosił, iż miażdżyca jest przewlekłym procesem zapalnym toczącym się w ścianie tętnic.
Kompozycje ziołowe obniżą cholesterol
Miażdżyca tętnic to choroba, która prowadzi do uszkodzeń wielu narządów, w szczególności serca i ośrodkowego układu nerwowego. Istnieją różne przyczyny powstawania zmian miażdżycowych. Jedną z nich jest podwyższony poziom cholesterolu. Do redukcji tego parametru najczęściej wykorzystywane są leki syntetyczne z grupy statyn.
Do obniżenia poziomu cholesterolu w surowicy krwi można także użyć naturalnych surowców. Jednym z nich jest ekstrakt z czerwonych drożdży z ryżu, w skład którego wchodzi monakolina K. Substancja ta wykazuje działanie podobne do leków syntetycznych z grupy statyn. Może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami.
Ta druga opcja jest oczywiście bardziej rekomendowana, gdyż ziołolecznictwo opiera się na stosowaniu kompozycji ziołowych. Dlatego można ją wzbogacić o surowce takie jak berberyna, ekstrakt z liści karczocha oraz ekstrakt z owoców pomarańczy bergamoty.
Drugą substancją, która zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy jest homocysteina. Aby zredukować jej poziom należy suplementować dietę w witaminy z grupy B, w tym B6, B2, B12 i kwas foliowy.
Berberyna przyczynia się również do utrzymania właściwego poziomu glukozy w surowicy krwi. Wiadomo, że wysoki poziom glukozy sprzyja rozwojowi miażdżycy.
Miłośnicy wina się ucieszą
Kolejnym surowcem zielarskim, który znalazł uznanie w oczach kardiologów jest ekstrakt ze skórek winogron zawierający resweratrol. Własności tej substancji odkryto analizując prozdrowotne efekty stosowania diety śródziemnomorskiej. Jest to składnik czerwonego wina, o najlepiej udokumentowanym naukowo działaniu prozdrowotnym. Zapobiega incydentom niedokrwiennym, utrudnia tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych, wpływa na stabilizację ciśnienia tętniczego krwi, chroni śródbłonek naczyniowy, działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.
Kardiolodzy i inni specjaliści zalecają picie czerwonego wina, oczywiście w niewielkiej ilości (100-200 ml na dobę). Zamiast tego można stosować także skoncentrowany ekstrakt ze skórek winogron, niejako "wino w kroplach", podawany podjęzykowo.
Antyoksydacyjne składniki
Miażdzyca jest przewlekłą chorobą zapalną tętnic. Dlatego ważnym elementem terapii jest stosowanie środków, które będą hamowały ten proces oraz będą wykazywały własności antyoksydacyjne.
Surowcem zielarskim, który spełnia te kryteria jest korzeń tarczycy bajkalskiej. Łączyć go można z ekstraktami z owoców jagodowych, takich jak borówka, aronia, żurawina oraz wspomniany już ekstrakt ze skórek winogron. Tyczy się to szczególnie osób, które chorują na przewlekłe choroby zapalne, np. RZS, gdyż u nich incydenty chorobowe związane z układem sercowo-naczyniowym zdarzają się 2,5 razy częściej.
W chorobach układu krążenia dobrze sprawdzają się także preparaty zawierające ekstrakt z liścia miłorzębu japońskiego, który jest silnym antyoksydantem. Poprawia on ukrwienie oraz obniża napięcie ścian naczyń krwionośnych, hamuje agregacje erytrocytów i trombocytów oraz korzystnie wpływa nabłonki naczyń krwionośnych.