Prosty „test kciuka dłoni” wskaże, czy grozi nam tętniak aorty. Zdaniem amerykańskich kardiologów, test należy uwzględnić w standardowych badaniach fizykalnych, szczególnie w przypadku osób, u których w rodzinie wystąpiło już to schorzenie.

REKLAMA

All in favor of a test for aortic aneurysms, raise your hand@YaleMed https://t.co/zjKKuYcV8U

YaleMay 25, 2021

Eksperci związani z Instytutem Aortalnym Szpitala Yale-New Haven w USA, opublikowali niedawno - w American Journal of Cardiology - raport ze swoich badań, opierając się na wynikach 305 pacjentów poddawanych operacji serca - w tym tętniaka aorty.

Badacze odkryli, że rozpoznanie takiego tętniaka często koreluje z pozytywnym "testem kciuka dłoni", gdy po zgięciu kciuka, przekracza on krawędź dłoni. Zgodnie z publikacją w Yale University - możliwość poruszania kciukiem w ten sposób, czyli nadmierna ruchomość stawów jest objawem choroby tkanki łącznej w całym organizmie - w tym właśnie w aorcie.

Test nie musi oznaczać choroby, ale jej ryzyko

Wedle naszego badania, większość chorych z tętniakiem nie miała pozytywnego "testu kciuka", jednak u pacjentów z takim wynikiem testu było duże prawdopodobieństwo wystąpienia tętniaka - powiedział kardiochirurg dr John A. Elefteriades z Yale, który podkreślił, że największym problemem w tym schorzeniu jest identyfikacja chorych w populacji ogólnej przed pęknięciem tętniaka.

Szerzenie wiedzy na temat tego testu pomoże zidentyfikować cichych nosicieli tętniaka i uratować im życie
dr John A. Elefteriades, kardiochirurg

"Podkreślamy, że nie każdy, kto uzyska pozytywny wynik "testu kciuka dłoni" ma tętniaka (...) Ponadto [naukowcy] zauważyli, że rozwój tętniaka może trwać kilkanaście, nawet kilkadziesiąt lat, a pozytywny wynik testu nie jest powodem do paniki" - czytamy w komunikacie prasowym amerykańskiego uniwersytetu.

Według danych Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), tętniaki aorty były przyczyną 9923 zgonów w 2018 roku, a ponad połowę związanych z nimi zgonów wystąpiło wśród mężczyzn.

Czynnikami ryzyka choroby są m.in. palenie papierosów, wysokie ciśnienie, wysoki poziom cholesterolu we krwi oraz miażdżyca.