Do połowy grudnia szkarlatyną zakaziło się w Polsce ponad 11 tys. osób – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, które podała Gazeta Wyborcza. Chorują najczęściej dzieci w przedszkolach i szkołach.
Zdaniem ekspertów, sezon infekcyjny sprzyja obniżonej odporności, a tym samym rozwojowi nadkażeń bakteryjnych m.in. szkarlatyny.
Szkarlatyna (płonica) to choroba bakteryjna, spowodowana przez zakażenie paciorkowcami.
Jak możemy przeczytać na portalu Medycyna Praktyczna, zarazić można się drogą kropelkową, a także przez przedmioty lub pokarmy zakażone przez chorego.
Chorują głównie dzieci, u dorosłych choroba zdarza się rzadko.
Objawy szkarlatyny
- silny ból gardła i ból podczas połykania
- ból głowy
- gorączka powyżej 38 st. C
- zapalenie gardła i migdałków podniebiennych
- biały nalot na języku
- mogą być widoczne wybroczyny (czerwone plamy) na błonie śluzowej podniebienia.
- powiększone węzły chłonne szyjne przednie, bolesne przy dotyku
Szkarlatynie zwykle towarzyszy wysypka drobnoplamista (jak po uderzeniu skóry drobną szczoteczką). Obejmuje twarz z wyjątkiem trójkąta pomiędzy fałdami nosowymi i brodą. Dobrze widoczna jest w okolicach pachowych, pachwinowych i na pośladkach. Skóra jest szorstka.
Jak rozpoznać szkarlatynę?
Wysypka towarzysząca szkarlatynie jest dość charakterystyczna, co ułatwia rozpoznanie.
W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się posiew wymazu z gardła i migdałków lub "szybki" test na obecność antygenu PBHA, który świadczy o zakażeniu paciorkowcami.
Leczenie szkarlatyny i zapobieganie
W leczenie płonicy stosuje się farmakoterapią. W warunkach domowych można podawać antybiotyk oraz leki obniżające gorączkę.
Do szpitala kieruje się dzieci z cięższym przebiegiem choroby lub powikłaniami.
Na płonicę można zachorować trzy razy. Przechorowanie uodparnia na dany typ toksyny. Śmiertelność w nieleczonej płonicy wynosi 15-20 proc.
Nie ma szczepionki chroniącej przed zachorowaniem na szkarlatynę.
Jedynym sposobem zapobiegania jest unikanie kontaktu z osobami chorymi. Chorzy powinni być izolowani przez 24 godziny od rozpoczęcia leczenia właściwym antybiotykiem.