Polipy w nosie nie są złośliwymi tworami i najczęściej powstają na skutek wystąpienia stanu zapalnego, za który odpowiadać może przykładowo reakcja alergiczna. Z polipami najczęściej borykają się osoby dorosłe, szczególnie miedzy 50. a 60. rokiem życia. Nie jest to groźna choroba, jednakże towarzyszą temu nieprzyjemne dolegliwości. Czym objawiają się polipy nosa, jakie wyróżnia się ich rodzaje i co przyczynia się do ich powstania?

REKLAMA

Polipy w nosie mogą być przezroczyste lub mieć białawo-żółtawe zabarwienie. Najczęściej są one pokryte ropną lub śluzowatą wydzieliną. Charakterystyczne dla polipów w nosie jest to, ze są one ruchome podczas dotykania. Mogą one występować pojedynczo lub mieć charakter mnogi.

Kto jest w grupie ryzyka?

Do rozwoju polipów nosa predysponują osoby borykające się z astmą oskrzelową, mukowiscydozą, atopowym zapaleniem skóry, astmą aspirynową, a alergicznym i niealergicznym nieżytem nosa oraz z wrodzonymi niedoborami odporności. Obecnie nie została jeszcze poznana dokładna przyczyna powstawania polipów w nosie, jednakże są pewne czynniki, które zwiększają ich ryzyko.

Stan zapalny i alergie. To główne przyczyny polipów

Do powstania polipów nosa mogą przyczynić się alergie, chroniczne stany zapalne błony śluzowej i zatok, zespół nieruchomych rzęsek, predyspozycje genetyczne oraz zaburzenia funkcji i struktury komórek nabłonkowych. Jest to dolegliwość często występująca u osób ze słabym system immunologicznym.

Jak je rozpoznać?

Osoby borykające się z polipami w nosie odczuwają przeróżne dolegliwości, jednakże najczęściej występującymi są te ze strony układu oddechowego. Zalicza się do nich:

  • zaburzenia oddychania przez nos,
  • zaburzenia lub utrata węchu,
  • wydzielinę ropna lub o charakterze śluzowym,
  • poranne bóle głowy,
  • chrapanie,
  • łzawienie,
  • kichanie,
  • nieżyt nosogardzieli
  • zniekształcenie struktur anatomicznych nosa wskutek chronicznego ucisku.

Diagnoza i leczenie polipów nosa

W przypadku podejrzenia polipów w nosie należy udać się do laryngologa, który zleci wykonanie rinoskopii. Przeprowadza się ją za pomocą wziernika Hartmanna w celu zobrazowania przedniej części jamy nosowej.

Postawienie prawidłowej diagnozy ma kluczowe znaczenie w leczeniu polipów nosa, gdyż wówczas można dobrać skuteczną metodę leczenia.

Jeśli przyczyną powstania polipów w nosie jest alergia, to konieczne jest wyeliminowanie alergenu. Stosuje się także leczenie steroidowe i przeciwhistaminowe oraz antybiotykoterapię. Możliwe jest także leczenie zabiegowe, polegające na chirurgicznym usunięciu polipów. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.