Miały być bezpieczniejszą alternatywą dla palaczy, a są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Używanie wyłącznie e-papierosów może prowadzić do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz nadciśnienia tętniczego. Naukowcy po raz kolejny obalają mity.
Badanie trwało cztery lata, a jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Nicotine & Tobacco Research". Przeanalizowane zostały dane medyczne niemal 250 tys. osób z różnych grup społecznych i etnicznych, wśród których było: 204 tys. niepalących, ponad 3 tys. użytkowników wyłącznie papierosów elektronicznych, blisko 34 tys. tradycyjnych palaczy oraz przeszło 8 tys. osób, które na przemian korzystały z obu typów papierosów.
Okazuje się, że chociaż tradycyjne papierosy są dużo większym zagrożeniem, jeżeli chodzi o ryzyko rozwoju POChP - to e-papierosy także nie są bezpieczne.
Produkty te zyskały ogromną popularność na całym świecie, szczególnie wśród młodych dorosłych oraz nastolatków. Wiele osób przyznaje, że pali je na zmianę z papierosami tradycyjnymi, co dodatkowo zwiększa zagrożenie.
E-papierosy kontra papierosy tradycyjne. Które bardziej niszczą zdrowie?
Choć e-papierosy są często promowane jako mniej szkodliwa alternatywa dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych - to coraz więcej badań sugeruje, że aerozole z tych urządzeń mogą zawierać szkodliwe związki organiczne oraz bardzo wysokie stężenia nikotyny. Były już publikacje naukowe, które wskazywały, że używanie e-papierosów zwiększa ryzyko astmy, ale długoterminowa obserwacja określonej grupy osób - wykazała wyższe ryzyko wystąpienia nowych objawów chorób układu oddechowego.
W czasie czterech lat obserwacji, stwierdzono:
- 23,7 tys. nowych przypadków nadciśnienia tętniczego
- 13,1 tys. nowych przypadków cukrzycy typu 2
- 7,9 tys. nowych przypadków POChP
- 9,8 tys. przypadków niewydolności serca
- 6,1 tys. przypadków miażdżycy.
Wynika z tego, że osoby korzystające wyłącznie z e-papierosów - nie są bardziej narażone na: cukrzycę, niewydolność serca ani miażdżycę, natomiast jest duże ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i nadciśnienia.
Z kolei palenie tylko tradycyjnych papierosów - zwiększa szansę wystąpienia wszystkich wymienionych chorób.
Eksperci podkreślają, że choć wiele jest badań nad e-papierosami - to wciąż mnożą się niepewności, dotyczące pełnego zakresu ich wpływu na zdrowie, zwłaszcza w kontekście chorób układu krążenia i metabolizmu.
Nadal istnieje wiele niepewności co do tego, jak bardzo są one szkodliwe w porównaniu z tradycyjnym paleniem - powiedział prof. Michael Blaha, kardiolog i epidemiolog z Johns Hopkins University School of Medicine.