Nieżyt nosa jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości, która sama w sobie nie stanowi zagrożenia, jednak potrafi być bardzo męcząca i uporczywa. Z katarem jest tak, że zarówno leczony, jak i nie trwa najczęściej tydzień. Nie każdy wie, ale wyróżnia się kilka jego rodzajów. Chociaż nie ma żadnej magicznej pigułki na nieżyt nosa, to jednak jest kilka sposobów zapobiegawczych i przynoszących ulgę.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Nieżyt nosa jest chorobą wirusową, która atakuje błony śluzowe nosa wraz z nosową i ustną częścią gardła. Może przybierać formę ostrą lub przewlekłą (alergiczny/niealergiczny nieżyt nosa). Zakażenia wirusem ma miejsce zwykle drogą kropelkową.

Objawia się to kichaniem, świądem w gardle i nosie oraz łzawieniem. Następnie chory zaczyna mieć chrypkę i kaszel, a problemy z drożnością nosa nasilają się. W początkowym stadium wydzielina z nosa jest jasna i ma rzadką konsystencję, po czym staje się coraz gęstsza i zielonożółta. Może pojawić się nawet opryszczka na wardze.

Dodatkowi choremu towarzyszą symptomy w postaci osłabienia, bólu głowy i stanu podgorączkowego. Nieżyt nosa może trwać od pięciu do siedmiu dni. Czynnikami drażniącymi błonę śluzową są także ostre przyprawy i zapachy, suche powietrze, gwałtowne zmiany w gospodarce hormonalnej/temperatury otoczenia/ciśnienia atmosferyczne.

Katar katarowy nie równy

Wyróżnia się sześć rodzajów kataru. Pierwszym jest nieżyt alergiczny, który wywoływany jest przez alergeny znajdujące się w powietrzu, co ma miejsce przede wszystkim w okresie pylenia roślin. Przyczyną mogą być także roztocza.

Nieżyt nosa niealergiczny dotyczy stanu zapalnego błony śluzowej nosa, czemu towarzyszy świąd, kichanie i zatkanie nosa.

Nieżyt nosa może być także przerostowy zanikowy na skutek zmian na błonie śluzowej prowadzących do zaburzenia produkcji wydzieliny i jej wysychaniu, co sprzyja powstawaniu strupów w nosie.

Z kolei nieżyt nosa przerostowy przewlekły objawia się niedrożnością nosa z obu stron, tworzeniem się polipów objętych stanem zapalnym.

Nieżyt nosa może być też przewlekły cuchnący zanikowy, co wiąże się dodatkowo z nieprzyjemną wonią z ust.

W przypadku nagłych wahań temperatur czy przegrzania stóp/pleców może wystąpić przewlekły naczynioruchowy nieżyt nosa.

Jak leczyć i zapobiegać?

Nieżyt nosa najczęściej nie wymaga leczenia, chyba że następuje podejrzenie ciężkiego zapalenia zatok oraz pojawiają: się gorączka przekraczająca 39 t. C., ropna wydzielina z nosa i ból w okolicy oczodołów.

Do lekarza należy udać się także w przypadku kataru trwającego ponad dwa tygodnie, co może wynikać z zakażenia bakteryjnego wymagającego zastosowania antybiotykoterapii.

Z domowych sposobów radzenia sobie z katarem można wymienić dbanie o drożność nosa. W przypadku przewlekłego nieżytu nosa zalecane jest płukanie nosa specjalnymi płynami aptecznymi, roztworem soli fizjologicznym czy preparatami w aerozolu. Czasami specjalista zaleca stosowanie kropli do nosa, a w przypadku alergicznego nieżytu nosa sięga się po leki sterydowe i przeciwhistaminowe. Jeśli pojawią się polipy w nosie, to przeprowadza się zabieg operacyjny i wprowadza leczenie farmakologiczne.

W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia się, należy ograniczać kontakt z osobami chorymi oraz chronić się przed wdychaniem drażniących środków chemicznym poprzez noszenie masek ochronnych z filtrami. Unikać należy suchego powietrza, nagłych zmian ciśnienia atmosferycznego i zmiany temperatury otoczenia.