Nalot na języku z całą pewnością nie jest czymś normalnym i taki objaw powinien wzbudzić w nas niepokój. Tym bardziej, jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas i dochodzi do zmiany koloru języka.
W niektórych przypadkach język z nalotem może przybrać białe, żółte, brązowe, zielone czy też nawet czarne zabarwienie. Nie zawsze wskazuje to na jakieś poważne schorzenie, gdyż może wynikać z innych czynników typu palenie papierosów czy nadużywanie kawy. Warto jednak sprawdzić, co jest przyczyną obłożonego języka w celu wykluczenia chorób czy niedoboru płynów w organizmie.
Nalot na języku o nietypowym zabarwieniu - co może być tego przyczyną?
U zdrowego człowieka język jest sprężysty i wilgotny, o różowym zabarwieniu. W przypadku rozwoju pewnych chorób czy niedoborów witamin/minerałów może dojść do zmiany m.in. tekstury i zabarwienia języka. Organizm manifestuje w ten sposób nieprawidłowości we funkcjonowaniu poszczególnych organów. Z koniuszka języka można przykładowo wyczytać problemy z sercem czy jelitami.
Obserwacja języka pozwala także na dostrzeżenie niewidiowego funkcjonowania układu oddechowego, hormonalnego i odpornościowego, wątroby, nerek, śledziony, trzustki czy pęcherza.
Język w białym nalotem
Biały nalot na języku po przebudzeniu zwykle nie oznacza niczego złego. Wystarczy go usunąć i nie powinien się już pojawić przez resztę dnia. Może to być wynikiem niewystarczającej ilości przyjmowanych płynów, nieprawidłowej higieny języka lub być spowodowany nadmiernym stosowaniem środków do jamy ustnej zawierających nadtlenek wodoru.
Z kolei intensywny biały nalot na języku, który ma konsystencję zsiadłego mleka, powinien już wzbudzić niepokój. Bardzo często świadczy to o kandydozie. W takim przypadku najczęściej nie tylko język, ale też podniebienie ma biały nalot. Pojawiają się także zapalenie, ból, pieczenie i owrzodzenia w chorobowo zmienionych miejscach. Biały nalot na języku często towarzyszy chorobom takim jak kiła, dur brzuszny, płonica, anemia i leukoplakia.
Język o żółtym zabarwieniu
Żółte zabarwienie języka może wskazywać na infekcję bakteryjną lub problemy żołądkowe. Jest to częsta bolączka osób borykających się z refluksem. Żółty nalot na języku może być symptomem choroby wrzodowej żołądka. Jest to też problem osób spożywających duże ilości kawy i pikantnych przypraw (np. curry czy kurkuma). Żółty język może wskazywać również na chorobę pęcherzyka żółciowego i schorzenia dróg żółciowych. Przy nieprawidłowo funkcjonującej wątrobie także może pojawić się żółty nalot na języku.
Brązowy język
Palacze oraz miłośnicy kawy i herbaty bardzo często mają języki zabarwione na brązowo. Może to być też objaw problemów z układem oddechowym i niedotlenienia organizmu. Przy dużej ilości toksyn i kwasicy język również może zmienić kolor na brązowy. To samo dotyczy kamicy pęcherzyka żółciowego, nieżytu żołądka i chorobę wrzodową żołądka/dwunastnicy.
Nalot na języku zielony, czerwony, szary, purpurowy lub czarny
Język zabarwiony na czerwono może wskazywać na zaburzoną pracę wątroby lub problemy z pęcherzykiem żółciowym. W przypadku języka z zielonym nalałem podejrzewać można problemy z wątrobą, a język zabarwiony na szaro może wskazywać na niedobór żelaza i anemię. Purpurowy nalot na języku to często symptom niedoboru witamin z grupy B, a czarny może wskazywać na dysfunkcję nerek.