Nadciśnienie tętnicze może być oporne wówczas, gdy pomimo stosowania różnych leków, leczenie nie przynosi efektów. Okazuje się, że przyczyny mogą być prozaiczne, m.in. nieprzestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leków i diety (nadużywanie soli czy alkoholu).

REKLAMA
Jedną z przyczyn opornego nadciśnienia tętniczego jest niewłaściwe łączenie leków

Czym jest oporne nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie oporne jest to taka postać choroby, w której nie udaje się uzyskać pożądanych wartości ciśnienia, pomimo jednoczesnego stosowania co najmniej trzech leków hipotensyjnych z różnych grup, przyjmowanych w optymalnych dawkach

O nadciśnieniu tętniczym opornym można mówić, wtedy gdy pomimo stosowania standardowego leczenia, nie udaje się uzyskać właściwej kontroli ciśnienia tętniczego - pomimo podawania pacjentowi co najmniej 3 leków tzw. hipotensyjnych z różnych grup, w tym obowiązkowo leku moczopędnego (w odpowiednich dawkach).

Przyczyny opornego nadciśnienia tętniczego

  • Niewłaściwy styl życia, m.in. przyrost masy ciała, brak aktywności fizycznej, spożywanie znacznych ilości alkoholu, palenie tytoniu.


  • Równoległe do leczenia, przyjmowanie leków i substancji powodujących wzrost ciśnienia tętniczego - najczęściej dotyczy to niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ketoprofen, ibuprofen, diclofenac itp.) i leków hormonalnych.


  • Przewodnienie (nadmiar wody w organizmie) spowodowane niewystarczającym leczeniem lekami moczopędnymi, nadmiernym spożyciem soli kuchennej, niewydolnością nerek.


Co jeszcze może powodować oporne nadciśnienie tętnicze?

Dla osób zmagających się z problemem nadciśnienia fatalna w skutkach może być bezsenność.

Badacze z Uniwersytetu w Pizie we Włoszech stwierdzili, iż zbyt mała ilość snu - i to snu niskiej jakości - jest skorelowana z występowaniem nadciśnienia opornego. Pacjenci z zaburzeniami snu dwukrotnie częściej, niż śpiący dobrze, zmagali się z nadciśnieniem, mimo przyjmowania licznych leków.

Okazuje się też, że jeden z rodzajów bakterii jelitowych - Coprococcus - może powodować oporność na leki przeciwko nadciśnieniu, przez co około 1/5 pacjentów z tą przypadłością nie reaguje na stosowane terapie .

Około 30 proc. dorosłej populacji w Polsce ma zbyt wysokie ciśnienie krwi, jednak wartość ta z każdym rokiem rośnie. U części osób z tej grupy stwierdza się nadciśnienie oporne na leczenie. Powód, dla którego niektórzy ludzie nie są podatni na stosowane terapie, tak skuteczne u innych, był dotąd nieznany. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu w Toledo (Ohio, USA) pokazuje jednak, że ważnym czynnikiem może być jedna z bakterii jelitowych.

Źródło: PAP/ Medycyna Praktyczna