Często kiedy idziemy do gabinetu lekarza, ten po wstępnym wywiadzie kieruje nas na badania. Jednym podstawowych, które mamy do wykonania, jest tak zwane CRP. Co oznacza ten skrót i w jaki sposób może ono pomóc lekarzowi postawić właściwą diagnozę?

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne /Marcin Czarnobilski /Twoje Zdrowie

Białko CRP to białko C-reaktywne. Jego stężenie rośnie we krwi w odpowiedzi na stan zapalny. Prawidłowe stężenie w osoczu wynosi ,5 miligramów na litr. U palaczy, ale też u osób otyłych, lub z nadciśnieniem tętniczym może wynosić 10 mg/l.

Oznaczenie poziomu CRP nie jest trudnym, ani bolesnym zabiegiem, bo wymaga pobrania niewielkiej ilości krwi.

CRP w okolicach 10 mg/l może oznaczać reakcję zapalną organizmu wywołaną najczęściej zakażeniem. W okolicach 40 mg/l oznacza łagodne zapalenie, infekcję wirusową. Tak wysokie stężenie występuje też u kobiet w ciąży. Około 200 mg/l to infekcja bakteryjna. W okolicach 500 mg/l mamy już do czynienie z ciężkim zakażeniem bakteryjnym i oparzeniem. Wyższe stężenie może oznaczać chorobę nowotworową, zawał serca, chorobę tkanki łącznej, czy niewydolność nerek.

Oznaczenie stężenia CRP stosowane jest także do oceny ryzyka wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego. Jego stężenie odzwierciedla stan zapalny o niewielkim nasileniu, który wiązany jest z rozwojem miażdżycy. Należy pamiętać, aby badanie CRP wykonywać w okresie wolnym od jakiejkolwiek choroby wywołującej reakcję zapalną, gdyż wynik CRP będzie wówczas niediagnostyczny.

źródło: Medycyna Praktyczna

(ag)