Zanim ruszysz w wakacyjną podróż, upewnij się, czy miejsce odpoczynku nie zaszkodzi twojemu zdrowiu. Ale są też rejony, które mogą działać dobroczynnie na określone schorzenia. Przy migrenie lub nadciśnieniu lepiej wybrać jeziora niż góry. Osoby z alergią i astmą lepiej czują się nad morzem niż rzeką. Z wylegiwania się na plaży powinny korzystać osoby z bólami stawów.
Jeśli jesteś zdrowy, możesz spędzić urlop, gdzie chcesz. Przy chorobach przewlekłych wybór miejsca na wypoczynek nie powinien być przypadkowy. Zmiana klimatu może nasilić albo zmniejszyć dolegliwości. Planując wakacje, weź to pod uwagę.
Morze, góry, czy niziny?
Nad morzem jest mniej drażniących alergenów niż w innych rejonach. Powietrze nasycone jest cennymi pierwiastkami regenerującymi błonę śluzową dróg oddechowych. To idealne miejsca na spędzenie urlopu dla chorych na astmę i alergię.
Otwarte morze służy też osobom z niedoczynnością tarczycy. Zwłaszcza spacery wczesnym rankiem i głębokie oddychanie morskim powietrzem pozwala "zaczerpnąć" dużej ilości jodu potrzebnego do produkcji hormonów tarczycy.
Z wygrzewania się na ciepłym piasku powinny korzystać osoby z bólami stawów i kości. Podobnie pływanie, czy brodzenie w wodzie niweluje ból stawów. Kąpiele morskie i słoneczne łagodzą zmiany łuszczycowe skóry.
Morski klimat może jednak zaszkodzić leczonym na nowotwory - intensywne bodźce pogodowe mogą zaostrzyć chorobę. Przy przewlekłym zapaleniu zatok wiatr może wywołać bóle głowy. Morze nie służy też osobom ze skokami ciśnienia.
Wycieczki górskie nie sprzyjają chorującym na serce
U osób z chorobą wieńcową, niewydolnością serca górskie powietrze może wywołać duszności i bóle zamostkowe. Większe jest ryzyko zawału i udaru. Zmienna pogoda z gwałtownymi wahaniami ciśnienia, nadciśnieniowców może przyprawić o ból i zawroty głowy, wywołać zaburzenia rytmu serca. Skoki ciśnienia w górach nie są też dla osób z migreną i meteoropatów.
Na szczytach z ulgą mogą z kolei oddychać alergicy i chorzy na astmę oskrzelową. Powyżej 1200 m n.p.m. powietrze jest wolne od zanieczyszczeń. Z kolei uczuleni na pyłki muszą regularnie sprawdzać kalendarz pyleń, jeżeli na wakacje wybierają się w niziny - zwłaszcza w rejony łąk.
Wyjeżdżając, nie zapomnij o lekach
Do apteczki turystycznej zapakuj tyle leków, by starczyło ci na czas wyjazdu. Upewnij się, które z nich są na receptę, by zdążyć na czas poprosić lekarza o ich wypisanie.
Jeśli na co dzień mierzysz ciśnienie, poziom cukru, nie zapominaj tego kontrolować również w trakcie urlopu. Rób pomiary według ustalonego schematu.
Stosujesz podkolanówki uciskowe? Na czas podróży powinny założyć je osoby mające żylaki, z zakrzepicą, czy obciążone ryzykiem jej wystąpienia.