Gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. To typowe objawy choroby o nazwie COVID-19, wywołana koronawirusem, którego pierwszy przypadek zdiagnozowano w szpitalu w województwie lubuskim w Zielonej Górze. Minister zdrowia poinformował, że testy próbek na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wyszły u pacjenta pozytywnie.
Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności choroby przewlekłe.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób, zaś do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Według resortu dane te są prawdopodobnie zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
W profilaktyce zakażeń koronawirusem bardzo ważne jest mycie rąk
Z informacji Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że koronawirus wywołujący chorobę zakaźną COVID-19 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu (minimum 60 proc.). Mycie rąk tymi metodami zabija wirusa.
Resort zdrowia informuje też, że ważne jest również, aby podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie natychmiast wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.
W sytuacjach zagrożenia wirusem najlepiej jest zachować co najmniej metrowy odstęp od innych osób, szczególnie tych, które kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem zawierające wirusa małe kropelki śliny i śluzu. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Resort radzi również, aby unikać dotykania oczu, nosa i ust po to, by nie przenosić wirusa z dotykanych powierzchni na siebie. Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieganiu rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2.
Jakie testy stosuje się przy wykrywaniu koronawirusa?
Badania w kierunku COVID-19 realizowane są m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH oraz laboratoriach Wojewódzkich Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych w Olsztynie i Wrocławiu. Sanepid informował w weekend, że w tym tygodniu uruchamiane będą też laboratoria w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Rzeszowie, Łodzi, Lublinie i Poznaniu.
"Diagnostyka koronawirusa. Stosujemy rekomendowane przez WHO testy RT-PCR. Innych metod nie stosujemy" - przekazał na Twitterze GIS.
Diagnostyka koronawirusa. Stosujemy rekomendowane przez WHOtesty RT-PCR.Innych metod nie stosujemy.
GIS_govMarch 3, 2020
Do wykrywania różnego typu wirusów, także np. HIV lub świńskiej grypy, wykorzystuje się testy RT-PCR. Wykorzystuje się w nich tzw. reakcję łańcuchową polimerazy (PCR) z odwrotną transkryptazą, dzięki której można wykryć nawet niewielką ilość cząstek RNA w próbce.