Wbrew powszechnym obawom osób chorujących na astmę, najnowsze badania pokazują, że nie są one ani bardziej podatne na zakażenie koronawirusem, ani bardziej narażone na ciężkie przejście choroby czy zgon z tego powodu. Jest wręcz przeciwnie - osoby z astmą chorują na Covid-19 o 14 proc. rzadziej niż osoby, które nie zmagają się z tym problemem. A to nie koniec dobrych wiadomości dla astmatyków.
Osoby z astmą mniej narażone na zakażenie SARS-CoV-2
Opublikowane niedawno w specjalistycznym czasopiśmie naukowym "Journal of Asthma" wyniki zakrojonych na szeroką skalę badań, dotyczących zależności między astmą a COVID-19, mogą napawać optymizmem. Badania te wykazały bowiem, że osoby z astmą nie są wcale bardziej narażone na zachorowanie na COVID-19 w porównaniu do osób bez astmy, rzadziej z powodu COVID-19 trafiają do szpitala. Ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz zgonu z jego powodu nie różni się istotnie od ryzyka dla osób bez astmy.
Naukowcy nie do końca pewni dlaczego
Co ciekawe, naukowcy nie do końca rozumieją, dlaczego wyniki ich metaanalizy wypadły aż tak pomyślnie dla osób z astmą. Według autorów badania, możliwym wytłumaczeniem zaobserwowanych zależności może być m.in. to, że z uwagi na występujące u części astmatyków konkretne uwarunkowania fizjologiczne (jak np. sposób funkcjonowania określonych mechanizmów enzymatycznych), wirusowi trudniej jest "przyczepiać" się do ich płuc.
Receptory chemiczne w płucach, z którymi wiąże się wirus, są mniej aktywne u osób z konkretnym typem astmy, a niektóre badania sugerują, że kortykosteroidy wziewne - powszechnie stosowane w leczeniu astmy - mogą jeszcze bardziej zmniejszyć ich aktywność" - komentuje prof. Christine Jenkins, jedna z autorek analizy.
Dystans, dezynfekcja, maseczki
Ponadto, specjalistka ocenia, że początkowa niepewność dotycząca wpływu astmy na COVID-19 mogła wywołać tak duży niepokój wśród pacjentów i ich opiekunów, że doprowadziła w efekcie do ich większej czujności w zakresie zapobiegania infekcjom. Ci pacjenci zwracali bowiem szczególną uwagę na zachowanie dystansu, dezynfekcję i higienę rąk oraz noszenie maseczek.
Główny autor omawianej analizy, dr Anthony Sunjaya, przyznał, że potrzebne są dalsze badania w tym kierunku, m.in. po to, aby lepiej zrozumieć, jak koronawirus wpływa na osoby z astmą.
Rekomendacje dla osób z astmą w czasie pandemii
Eksperci z międzynarodowej organizacji GINA (Global Initiative for Asthma) radzą wszystkim astmatykom, aby zwłaszcza w dobie pandemii nie zaniedbywali leczenia astmy, gdyż dzięki skutecznemu jej leczeniu pośrednio zwiększa się ich bezpieczeństwo także w kontekście COVID-19.
Ważna jest kontynuacja dobrego zarządzania astmą, w tym m.in. kontrolowanie symptomów, ograniczanie ryzyka ciężkich zaostrzeń oraz minimalizowanie potrzeby stosowania doustnych kortykosteroidów - czytamy w rekomendacjach GINA.
Źródła:
Journal of Asthma: Asthma and risk of infection, hospitalisation, ICU admission and mortality from COVID-19: Systematic review and meta-analysis
EurekAlert: Asthmatics no higher risk dying from COVID, review of studies on 587,000 people shows
Rekomendacje Global Initiative for Asthma - GINA.
www.zdrowie.pap.pl