Okres karnawału przywodzi na myśl zabawy taneczne, których niestety aktualnie nie doświadczamy z racji pandemii. W piosence, która królowała na salach balowych w latach 70-tych słyszymy radosne słowa „Serduszko puka w rytmie cza-cza ..”. Niestety często, gdy my odczujemy tego typu pukanie w naszej klatce piersiowej, nie jest nam do śmiechu.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne /Shutterstock
zdj. ilustracyjne

Ci, którzy mają pojęcie o tańcu wiedzą, że rytm cza-czy nie jest jednostajny, a nasze serce właśnie tak powinno pracować. Dlaczego zatem pracuje w rytmie cza-cza? Może być wiele powodów.

Po pierwsze, może nasze serce jest źle ukrwione i przez to nie funkcjonuje prawidłowo. W takiej sytuacji obok standardowo stosowanych leków warto rozważyć preparaty ziołowe zawierające ekstrakt z kwiatostanu głogu, który poprawia ukrwienie mięśnia sercowego, przewodnictwo elektryczne w sercu, zmniejsza jego nadmierną pobudliwość oraz zbyt wolny rytm pracy.

Czasami zaburzenia rytmu pracy serca spowodowane są stanami nadmiernego pobudzenia emocjonalnego. Wówczas sprawdza się podawanie naparów, bądź ekstraktów z ziela serdecznika. W ziołolecznictwie najlepiej sprawdzają się mieszanki ziołowe, dlatego warto odwołać się do sprawdzonych receptur. Jedną z nich pozwalam sobie przytoczyć:

Ziele nawłoci 30%,

Kwiatostan głogu 18,75%,

Liść melisy 18,75%,

Ziele serdecznika 16,25%,

Korzeń kozłka lekarskiego 6,25%,

Ziele rdestu ptasiego 5%,

Szyszki chmielu 5%

Można też zażywać preparaty w postaci kropli ziołowych:

Wyciąg z liścia Melisy 30g

Wyciąg z szyszek Chmielu 15g

Wyciąg z koszyczka Rumianku 15g

Nalewka z ziela Serdecznika 15g

Nalewka z kwiatostanu Głogu 15g

Nalewka z korzenia Kozłka 10g

Obie te receptury - poza wyżej wspomnianymi ziołami - zawierają surowce o działaniu uspokajającym, takie jak: korzeń kozłka, szyszki chmielu oraz ziele melisy.

Czego w sercu może zabraknąć?

Zaburzenia rytmu pracy serca mogą być konsekwencją niedoboru mikro i makroskładników odżywczych takich jak: magnez potasu, a także witaminy B1. Niedobór magnezu możemy uzupełnić poprzez jego suplementację lub picie wód mineralnych bogatych w ten pierwiastek. Potas występuje obficie w owocach i warzywach np. pomidory czy banany. Źródłem witaminy B1 są np. otręby, drożdże i podroby.

Należy również brać pod uwagę jeszcze jedną przyczynę tego, że serce pracuje nieprawidłowo. Jest nią niedobór w komórkach mięśnia sercowego koenzymu Q10, który odpowiada za właściwą energetykę serca.

Do sytuacji niedoboru koenzymu Q10 dochodzi szczególnie u osób starszych, zwłaszcza tych, które zażywają leki z grupy statyn. U takich pacjentów należy wdrożyć suplementację diety koenzymem Q10, rekomenduje się stosowanie 100 mg tej substancji na dobę. Naturalne substancje mogą być stosowane łącznie z zalecanymi lekami, jednakże należy o tym poinformować lekarza prowadzącego.