Łagodzi stres oraz zmniejsza niepokój. Ashwagandha jest powszechnie wykorzystywana w tradycyjnej medycynie hinduskiej. Jednak ten suplement trzeba przyjmować w odpowiednich dawkach. Dietetyk doktor Dominika Wnęk, wyjaśnia jak prawidłowo stosować ashwagandhe oraz komu mogą grozić działania niepożądane.
Ashwagandha, czyli witania ospała zaliczana jest to tzw. adaptogenów. Korzystne właściwości zdrowotne przypisuje się obecnym w niej składnikom biologicznym - chodzi m.in. o witanolidy, alkaloidy oraz flawonoidy. Roślina łagodzi stres oraz zmniejsza niepokojów i lęk.
Jak dawkować ashwagandhę?
W suplementach diety wykorzystuje się przede wszystkim korzeń ashwagandhy w postaci wyciągu, ekstraktu lub w formie sproszkowanej. Nie zaleca się stosowania tych suplementów dłużej niż 3 miesiące.
Dostępne suplementy diety zawierają zazwyczaj 300-500 mg gotowego ekstraktu z ashwagandhy w dziennej porcji suplementu; uważa się, że jest to ilość wystarczająca. W zależności od preparatu zaleca się przyjmowanie 1-2 kapsułek/tabletek dziennie.
Przeciwwskazania i skutki uboczne ashwagandhy
Jak w przypadku stosowania innych suplementów diety, również zażywanie tych zawierających ashwagandhę, w pewnych sytuacjach może być przeciwwskazane.
Suplementów z witanią ospałą nie mogą stosować:
- osoby przyjmujące leki o działaniu uspokajającym
- osoby przyjmujące leki nasenne i przeciwpadaczkowe, a także
- dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Jak zauważa dietetyk dr n. med. Dominika Wnęk, zbyt często jest też pomijany problem potencjalnego niebezpieczeństwa wynikającego ze stosowania preparatów roślinnych. Większość osób uważa, że produkt roślinny, czyli pochodzący z natury, na pewno jest bezpieczny. Niestety preparaty roślinne, podobnie jak leki syntetyczne, mogą wywoływać reakcje niepożądane, a organizm człowieka nie potrafi rozróżnić, czy ma do czynienia z substancją naturalną, czy syntetyczną, wytworzoną przez człowieka - wyjaśnia ekspertka.
Do najczęściej opisywanych skutków ubocznych wynikających ze stosowania ashwagandhy zalicza się:
- nudności
- wymioty
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Ponadto ashwagandha może wchodzić w interakcje z lekami oddziałującymi na ośrodkowy układ nerwowy.
Trzeba też pamiętać, że decydując się na stosowanie preparatów pochodzących z witanii ospałej, nie należy przekraczać wymienionych wyżej dawek, ponieważ zwiększa to ryzyko ich szkodliwego działania na organizm - dodaje dietetyk.