Jaka jest siła rażenia kaszlu? Interesujący eksperyment przeprowadzili naukowcy z Florydy w USA z wykorzystaniem m.in. manekina i lasera. Zobaczcie, na jaką odległość przemieszcza się ogromna chmura kaszlu.
Epidemiodzy w większości krajach zalecają dwumetrowy odstęp od innych osób. Czy to wystarczy? Pokazuje to eksperyment naukowców z Florida Atlantic University w Stanach Zjednoczonych, którzy postanowili zmierzyć, jak daleki jest zasięg kaszlu.
W celu ograniczenia do minimum zakażenia się koronawirusem, amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zaleca zachowanie dystansu ok 1,8 metra. Taka odległość ma nie dopuścić do kontaktu człowieka z kropelkami, w których mogą znajdować się chorobotwórcze drobnoustroje.
Zasięg kaszlu jest większy niż początkowo sądzono
W eksperymencie wykorzystano manekina, któremu do ust wlano wodę z gliceryną. Następnie, przy pomocy pompy zasymulowano kaszel. Światło lasera pokazało, jak daleko rozpryskują się krople płynu, które wydostają się z naszych ust w trakcie kasłania.
Z badań wynika, że zasięg kaszlu jest znacznie większy niż sugerowany bezpieczny dystans. Kropelki wyplutego płynu już po 5 sekundach pokonały dystans 1,8 metra, a po 10 sekundach znalazły się w odległości 2,7 metrów od manekina. Taki zasięg kropelki kaszlu mogą utrzymywać 2-3 minuty pod warunkiem, że powietrze w danym miejscu jest nieruchome. Jednak ich koncentracja - jak zaznaczają naukowcy - jest mniejsza, niż w odległości 1,8 metra od osoby kaszlącej.