Już blisko milion 800 tys. osób skorzystało z Kalkulatora Kolejki Szczepionkowej Covid-19 stworzonego przez lekarkę Aleksandrę Zając i studentkę medycyny Dominikę Miszewską. Program oszacuje, ile osób czeka w kolejce po szczepionkę przeciwko koronawirusowi w Polsce. Jak mówią nam twórczynie kalkulatora, jego elementy są na bieżącą aktualizowane, oparte na zmianach w rządowym harmonogramie szczepień. Aktualizowane jest również średnie tempo szczepień.

REKLAMA

Wszyscy ci, którzy nie mogą się doczekać powrotu do normalności, zadają sobie pytanie: "Kiedy to ja będę mógł/mogła się zaszczepić?" Stworzyliśmy ten kalkulator, aby móc na nie odpowiedzieć. Kalkulator kolejki szczepionkowej oszacuje, ile osób czeka w kolejce po szczepionkę przeciw Covid-19 w Polsce. Przewiduje on również, jak długo będziesz czekać na szczepionkę i kiedy prawdopodobnie będziesz mógł przyjąć pierwszą dawkę - czytamy na stronie. Jak dotąd z kalkulatora skorzystało ponad półtora miliona osób - mówiła RMF FM Dominika Miszewska, współtwórczyni tego rozwiązania, w połowie stycznia. W połowie lutego licznik pokazał już blisko milinon 800 tysięcy.

Co ważne, w domyślnych ustawieniach kalkulator opiera się na aktualnym tempie szczepień w Polsce, a nie na tempie zakładanym w Narodowym Programie Szczepień. Jak wiemy, zmieniło się ono z powodu chwilowych ograniczeń w dostawach preparatu firmy Pfizer. Jak zaznacza Dominika Miszewska, "tempo jest codziennie aktualizowane, stąd wyniki mogą być różne, jeśli porównamy je np. z tymi, które mieliśmy korzystając z kalkulatora kilka tygodni wcześniej".

Tempo szczepień, czyli liczbę szczepionek podawanych tygodniowo można teraz wybrać spośród trzech opcji: Prognoza rządowa, Tempo aktualne, Własne ustawienia. Ponadto w mechanizmie kalkulatora uwzględniono najnowszą zmianę dotyczącą kolejności szczepień w etapie 1: osoby z chorobami przewlekłymi przed funkcjonariuszami służb i nauczycielami - tłumaczy Dominika Miszewska. Autorki uwzględniły też wstrzymanie dostaw szczepionek dla grupy 0 w okresie 18/01/2021 - 25/01/2021.

W wynikach zobaczymy dwie opcje: prognozowane terminy szczepionką Comirnaty (Pfizer-BioNTech), szczepionką Moderna oraz Astra Zeneca. Będą one nieznacznie się różniły ponieważ w ich przypadku inny jest zakres czasowy między pierwszą dawką a drugą.

Zmiany w kolejności szczepień - etap I podzielony na trzy grupy

Zmienia się kolejność szczepień przeciw Covid-19 - ogłosił na konferencji szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pierwszy etap został podzielony na trzy podgrupy.

Pierwsza to seniorzy powyżej 60. roku życia.

Druga to osoby z chorobami przewlekłymi - czyli m.in. dializowane, po przeszczepach, chore na nowotwory.

Trzecia grupa to nauczyciele i służby mundurowe. Do tej ostatniej grupy zaliczono żołnierzy, policjantów, strażników granicznych, funkcjonariuszy ABW, Agencji Wywiadu, CBA, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, straży pożarnej (w tym strażacy ochotnicy), SOP, Służby Więziennej, ITD, straży ochrony kolei, prokuratorzy, asesorzy prokuratury, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

#szczepimysi pic.twitter.com/qNxsXTXO5o

szczepimysieJanuary 20, 2021

Do czwartku, 18 lutego, na szczepienia mogą rejestrować się nauczyciele do 65 lat ze wszystkich szkół i placówek, w tym osoby, które dotąd nie zgłosiły się na szczepienie w I turze, a były do tego uprawnione, a także nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia na uczelniach.

Od wczoraj dostpna jest 2. tura zapisw na szczepienia pracownikw: obkw, klubw dziecicych; dziennych opiekunw; placwek pieczy zastpczejZgosze pracownikw dokonuje dyrektor placwki za pomoc formularza dostpnego na stronie: https://t.co/k49PVU8SY4 pic.twitter.com/y5aDEmPB5i

szczepimysieFebruary 16, 2021

Etap drugi obejmie osoby poniżej 60. roku życia w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, a także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Etap trzeci to powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

Jak się zapisać?

Zapisać się na szczepienie można bezpośrednio w punkcie szczepień, ale też bez wychodzenia z domu. Wystarczy zadzwonić na numer całodobowej i bezpłatnej infolinii 989. Może też zarejestrować się online.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Jak zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19? [PORADNIK]

W pierwszym kwartale 2021 r. możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln ludzi, o ile nie pojawią się nowe dostawy szczepionek - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał jednocześnie, że jest perspektywa dostawy do Polski 16 mln dawek szczepionek firmy AstraZeneca.

Ostatnie trzy tygodnie to średnio po ok. 460 tys. szczepień. Oznacza to, że mamy już miesięczną wydolność na poziomie 2 mln szczepień - przekazał w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski - mówił podczas konferencji prasowej 14 lutego Niedzielski.

Zaktualizowany raport dotyczcy liczby szczepie znajduje si ju pod adresem https://t.co/5vH2ASJ0Ce(Dane aktualne na 21.01.2021 r. - 10:30)#szczepimysi pic.twitter.com/QpprHKjMBU

szczepimysieJanuary 21, 2021