Seniorzy to grupa osób, które szczególnie powinny chronić się przed koronawirusem. Jak to skutecznie robić? O czym należy pamiętać?
Seniorze, zostań w domu
Główny Inspektorat Sanitarny zachęca seniorów do tego, by ograniczyli przebywanie w miejscach publicznych. Powinni też poprosić bliskich o pomoc związaną z zakupami, wizytami w aptece i np. załatwianiem spraw urzędowych.
Seniorzy nie powinni teraz opuszczać swoich domów. Żadna przestrzeń publiczna, szczególnie w dużych miastach, na terenie, gdzie są tramwaje, autobusy, sklepy wielkoprzemysłowe, nie da im pełnej ochrony - mówi w rozmowie z Onetem dr Jarosław Derejczyk, geriatra ze Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach. Z dużym prawdopodobieństwem tę przestrzeń prędzej czy później opanuje koronawirus, który będzie szukał płuc seniorów. Ryzyko, że doprowadzi do śmierci osoby starszej po 75. roku życia, jest na tyle wysokie, iż warto pozostawać w domach - podkreśla.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego dystansować się społecznie, jeżeli większość z nas i tak będzie mieć styczność z wirusem prędzej czy później. Przede wszystkim dlatego, że wtedy mniej osób umrze. Szpitale nie są w stanie wyleczyć w krótkim czasie wszystkich pacjentów, a ponieważ chorych będzie przybywać teraz lawinowo, za chwilę może zabraknąć dla nich miejsc w szpitalach - mówi Onetowi biolog chorób zakaźnych i epidemiolog dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeżeli zaś wprowadzone zostaną zasady dystansowania społecznego, to nie obciąży w tak dużym stopniu służby zdrowia, bo chorzy będą stopniowo pojawiać się w szpitalu w mniejszej ilości - tłumaczy.
Pamiętaj o higienie
Seniorzy - tak samo jak przedstawiciele wszystkich innych grup wiekowych - powinni pamiętać o tym, że w walce z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa niezwykle ważna jest higiena.
"Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia" - przypomina GIS. Radzi też, by unikać dotykania oczu, nosa i ust oraz regularnie myć klamki, włączniki światła, biurka itp. Ważna jest też dezynfekcja telefonów komórkowych.
W przypadku osób starszych to młodszy witający się mówi o niepodawaniu dłoni, gdyż osoba starsza może mieć trudność z nauczeniem się nowego zachowania - sugeruje w rozmowie z Onetem dr Jarosław Derejerczyk.
Zachowaj bezpieczną odległość
GIS przypomina seniorom o zachowywaniu bezpiecznej odległości od rozmówców. Chodzi o dystans 1-1,5 metra od osób, które kaszlą, kichają lub mają gorączkę.
Seniorzy powinni też pamiętać o zasadach ochrony podczas kaszlu i kichania.
"Należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów" - wyjaśnia GIS.
Zdrowo się odżywiaj
W walce z koronawirusem seniorom pomoże również zrównoważona dieta. GIS sugeruje unikanie wysokoprzetworzonej żywności, codzienne jedzenie minimum 5 porcji warzyw i owoców oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. Odradza też robienie zapasów żywności.