Lekarze z Małopolski alarmują: coraz więcej osób zgłasza się do szpitali z dolegliwościami, które okazują się być powikłaniami po przechorowaniu Covid-19. Przeważnie te problemy dotyczą układu oddechowego i krwionośnego. By móc skutecznie je leczyć, niezbędna jest właściwa diagnoza, poprzedzona prostymi badaniami.
Prosimy, by wykonać badania kontrolne, poprosić swojego lekarza internistę o skierowanie. Wykonanie zdjęcia przeglądowego płuc, zbadanie tolerancji wysiłku, badanie spirometryczne. morfologia... To badania, które pozwolą wyłapać w porę, czy nie dzieje się coś niepożądanego pocovidowego - mówi RMF FM profesor Roman Nowobilski ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Musimy naukowo i medycznie inaczej popatrzeć na skutki Covid-19. Wirus Sars-Cov-2 stworzył inne mechanizmy w organizmie - podkreśla Krzysztof Grzesik, dyrektor Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu.
4 marca mijają 3 lata od potwierdzenia w Polsce pierwszego przypadku zachorowania na Covid-19. Po tych kilkudziesięciu miesiącach lekarze wiedzą już więcej o tej chorobie i jej skutkach.
- Jakie są najczęstsze powikłania po Covid-19?
- Czy ktoś, kto lekko przeszedł Covid-19, też powinien teraz kontrolnie przebadać płuca?
- Czym koronawirus najbardziej zaskoczył doświadczonych medyków?
- Czy możemy już zapomnieć o wirusie, którego kiedyś tak się baliśmy?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w podcaście zamieszczonym poniżej. Nasza dziennikarka Magdalena Wojtoń rozmawia z profesorem Romanem Nowobilskim ze szpitala Uniwersyteckiego i Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krzysztofem Grzesikiem, dyrektorem Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio