Dermatopatia cukrzycowa bywa mylona ze zmianami skórnymi wywołanymi przez promieniowanie słoneczne lub alergie. Dermatolog opisuje nieoczywiste objawy cukrzycy, które mogą pojawić się na naszej skórze, jak rogowacenie, wykwity, plamy.
Rogowacenie ciemne to jedna z pierwszych oznak cukrzycy. Są to szaro-brązowe plamy zlokalizowane najczęściej w okolicach pachwin, szyi, pod kolanami. Mają ciemne zabarwienie stąd często mylone są z przebarwieniami skórnymi wywołanymi przez promieniowanie słoneczne. Jednak ich specyficzne umiejscowienie oraz często brodawkująca powierzchnia powinny nas skłonić do zastanowienia i zgłoszenia się do lekarza rodzinnego lub specjalisty. Tego typu objawy skórne mogą pojawiać się jako pierwszy symptom hiperglikemii i cukrzycy.
U chorujących na cukrzycę, na skórze podudzi, czasami na kończynach górnych mogą pojawiać się także drobne jasnobrązowe lub czerwonobrązowe wykwity, liczne dobrze odgraniczone od otoczenia zmiany plamisto-grudkowe zwane plamkami Binkleya lub plamkami cukrzycowymi podudzi.
Innym schorzeniem skóry mogącym współistnieć z cukrzycą jest również obumieranie tłuszczowate. Są to zmiany skórne o charakterze naciekowych plam, które najpierw są czerwone, a następnie przybierają brunatną czy też woskowo-żółtawą barwę. Najczęściej pojawiają się w obrębie przedniej powierzchni podudzi.
Infekcje bakteryjne i grzybicze skóry
Dodatkową kwestią są częste infekcje bakteryjne i grzybicze skóry u osób, które nie wiedzą o tym, że mają podwyższony poziom cukru we krwi. Te osoby bardziej predysponują do takich infekcji, ponieważ dochodzi u nich do zaburzenia funkcji układu odpornościowego. Zmiany tego typu mogą przybierać postać od łagodnych zmian, jak zapalenie mieszków włosowych, przez różę i zapalenie tkanki łącznej aż po martwicze zapalenie powięzi.
Łupież rumieniowy, czyli erythrasma także ma postać plam. Jest chorobą skóry, która charakteryzuje się zmianami umiejscowionymi w okolicy fałdów skóry, pachwin, pach czy też przestrzeni międzypalcowych. Jest to zakażenie skóry wywoływane przez bakterie, które w wyniku cukrzycy namnażają się i wnikają do warstwy rogowej naskórka, powodując zmiany skórne. Chorobą wskazującą na cukrzycę może być też czyraczność, czyli wysiewy mnogich, nawrotowych czyraków, które na ogół lokalizują się na pośladkach, karku i kończynach.
Czasem u osób z cukrzycą typu I pojawiają się z kolei odbarwienie skóry, czyli bielactwo.
Jeśli więc zauważamy u siebie zmiany skórne w postaci różnego rodzaju plam zlokalizowanych w okolicach fałd i pach, warto się im przyjrzeć bliżej i skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą być symptomem innych schorzeń metabolicznych.