Rwa kulszowa to bolesne schorzenie, które może nas sparaliżować i uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Co gorsze, może nas dopaść w najmniej spodziewanym momencie, przy wykonywaniu codziennych czynności. Czym jest spowodowana i dlaczego jest tak bolesna?

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne

Rwa kulszowa to ból, który promieniuje od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, przez udo, podudzia, aż do stopy. Ból z reguły występuje w okolicy unerwionej przez nerw kulszowy, który jest największym nerwem w ciele człowieka. Dlatego objawy rwy są tak dokuczliwe.

Nerw kulszowy powstaje z połączenia czterech lub pięciu korzeni nerwowych wychodzących z kręgosłupa i biegnie do samej stopy. Dlatego razem z rwą często dochodzi do osłabienia czucia stopy, albo osłabienia siły mięśniowej.

Ucisk na nerw występuje najczęściej w kanale kręgowym przez fragment krążka. Potocznie nazywamy go "zapaleniem korzonków". Rwa może też być spowodowana innymi schorzeniami kręgosłupa, na przykład stenozą, czyli zwężeniem kanału kręgowego.

Ból może narastać stopniowo, ale może tez się pojawić nagle, przy wykonywaniu codziennych czynności. Charakterystyczne jest to, że nawet niewielkie ruchy kręgosłupa, kichanie czy nawet kaszel powodują ból kręgosłupa i całej nogi. Może temu towarzyszyć mrowienie i drętwienie całej nogi.

Kiedy dopadnie nas ból, powinniśmy pozostać w łóżku przez kilka dni. Najlepiej leżeć na boku z ugiętymi nogami w kolanach i biodrach lub na plecach z podłożeniem poduszki pod kolana. Jeżeli ból trwa dłużej niż 4 dni, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Rwę można wyeliminować odpowiednimi ćwiczeniami i fizjoterapią. W niektórych przypadkach jest potrzebne leczenie operacyjne, zwłaszcza jeżeli rwa powoduje stałe niedowłady kończyn, a także zatrzymanie moczu, czy zaburzenie czucia w obrębie krocza.

Więcej na temat rwy kulszowej możecie przeczytać w Medycynie Praktycznej

(ag)