W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie” odwiedzamy poradnię leczenia bólu w Szpitalu Uniwersyteckim. Rocznie przyjmowanych jest tam kilkadziesiąt tysięcy pacjentów. Coraz więcej z nich to młodzi ludzie, którzy przeszli zakażanie koronawrisuem.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne
Mamy pacjentów z bólem ostrym, bólem przewlekłym, bólem przewlekłym w przebiegu choroby nowotworowej, bólem przewlekłym neuropatycznym, bólem zwyrodnieniowym choroby stawów i bólem, który nie ma jasnej przyczyny, to często trudne zespoły bólowe do leczenia
dr Magdalena Kocot-Kępska

Stosujemy leczenie wielokierunkowe, stosujemy farmakoterapię, metody anestezjologiczne czy neuromodulacyjne np. akupunkturę czy np. termolezję rożnych struktur układu nerwowego, mamy też możliwości przeprowadzenia badania psychologicznego u naszych pacjentów. Możemy również wykonywać zabiegi fizjoterapeutyczne - mówi dr Magdalena Kocot - Kępska - anestezjolog pracująca w Poradni Leczenia Bólu krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego oraz prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.

Dlaczego odczuwamy ból? "Jest w naszej głowie"

Na odczuwanie bólu wpływa nasze nastawienie, a także otoczenie.

Ból jest w naszej głowie, więc wszystko co się w naszej głowie dzieje, to czy mamy dobry nastrój, czy mamy depresję, czy mamy lęk, to czy świeci słońce czy jest zła pogoda, będzie miało wpływ na nasze odczuwanie bólu i to jak sobie z nim radzimy
dr Magdalena Kocot-Kępska

Zakażenie koronawriusem wpływa na ból

W tej chwili coraz więcej widzimy pacjentów, którzy są po przebytej infekcji wirusowej czyli np. Covid-19. Jest to ból pochodzenia, którego nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć jasno i prosto. My nie wiemy, dlaczego tak się dzieje, nie wiemy dlaczego wirus, który był w naszym organizmie zostawia takie szkody w układzie nerwowym. Rzeczywiście tych pacjentów jest coraz więcej, trudno ich się leczy, nie ma leczenia przyczynowego - jest tylko leczenie objawowe. Bolą ich przede wszystkim mięśnie, boli głowa, stawy, są bóle neuropatyczne i do tego dochodzi przewlekłe zmęczenie. To jest ogromny problem i to są głównie młodzi ludzie - zaznacza dr Kocot - Kępska.

Nowy rodzaj bólu

Eksperci zauważają też, że na przestrzeni lat przybywa pacjentów z bólem nocyplastycznym - to ból, który umiejscawia się w głowie. Nie jest to ból psychogenny. To nowy rodzaj bólu - ten, który umiejscawia się w naszej głowie, który sprawia, że neurony w naszym mózgu inaczej pracują i inaczej obrabiają wszystkie bodźce płynące z obwodu - tłumaczy specjalistka.