Co czeka alergików w najbliższych dniach? Zmienna pogoda, w tym zapowiadane opady deszczu mogą trochę oczyszczać powietrze z alergenów, ale sezon pyłkowy drzew da o sobie znać.

REKLAMA

ALERT dla osób uczulonych na pyłek BRZOZY!

Stężenie silnie alergennego pyłku BRZOZY jest średnie (w Rzeszowie), do wysokiego (m.in w Lublinie, Krakowie i Wrocławiu), do bardzo wysokiego (w Łodzi i Szczecinie) i nadal wykazuje tendencję wzrostową.

PYLENIE BRZOZY

Notowane się także ziarna pyłku TOPOLI w stężeniu od niskiego (m.in. w Lublinie, Szczecinie i Wrocławiu) do średniego (w Rzeszowie), natomiast stężenie pyłku JESIONU jest niskie (w Rzeszowie i Szczecinie) do średniego (w Lublinie) i wysokiego (w Krakowie).

PYLENIE TOPOLI

W powietrzu obecne są także ziarna pyłku GRABU, WIERZBY i CISU/JAŁOWCA w niskim stężeniu oraz ziarna pyłku KLONU w stężeniu niskim (w Krakowie, Rzeszowie i Szczecinie) do średniego (w Łodzi i Lublinie). Ponadto w Szczecinie i Lublinie pojawił się pyłek DĘBU.

Stężenie zarodników grzybów Cladosporium jest niskie (w Rzeszowie i Krakowie) do średniego (w Łodzi, Lublinie i Wrocławiu i wysokiego (w Szczecinie), a zarodniki Alternaria nadal nie stanowią problemu dla alergików.

Osoby uczulone na alergeny pyłku drzew, zwłaszcza brzozy powinny unikać spożywania surowych owoców (jabłko, brzoskwinia) i warzyw (seler, marchew), jeżeli obserwowały u siebie objawy po tych pokarmach. Do tych objawów mogą należeć: pieczenie, świąd warg, języka, gardła, uczucie mrowienia w obrębie jamy ustnej, obrzęk

Szczegółowe komunikaty można znaleźć na stronie Polskiej Sieci Aerobiologicznej oraz na Facebook-u.